Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

TV: Se länets stjärnor hyllas på Slottet

89 länsidrottare som segrat i SM eller internationellt hyllas på Slottet under måndagseftermiddagen. NA sände live från hyllningssceremonin som började klockan 17.

Annons

Läs också: Hon blir yngst någonsin att hyllas på Slottet

Läs Lasse Wirströms krönika: En betydelsefull manifestation för idrottsrörelsens viktigaste sida

89 namn – här är alla stjärnorna som hyllas på Örebro slott

Bilsport: Mattias Ledin, MK Kopparberg (SM-guld, rally), Patrick Ydrefalk, Laxå MK (SM-guld, rally), Richard Göransson, Örebro RC (SM-guld, STCC).

Bowling: Ulf Andersson, BK Fight (NM-guld, dövidrott).

Bågskytte: Christer Andersson, I3 (SM-guld), Isak Carlsson, Nora (SM-guld), Jessica Larsson, Nora (SM-guld), Marcus Lagneholt, Nora (SM-guld), Pär Israelsson, Nora (SM-guld), Tommy From, Nora (SM-guld).

Curling: Gert Erlandsson, Södertälje CK (SM-guld, parasport).

Cykel: Matthias Wengelin, Örebrocykliserna (SM-guld, mountainbike).

Discgolf: Martin Johansson, IF Nerike (SM-guld, dövidrott),

Draghund: Magnus Karlsson, Hällefors BK (SM-guld).

Fotboll: Lisa Dahlkvist, Kif Örebro (OS-silver), Hanne Gråhns, Kif Örebro (OS-silver).

Friidrott: Theodor Thor, KFUM Örebro (SM-guld, dövidrott), Fanny Ernestam, KFUM Örebro (SM-guld).

Frisbee: Adam Ek, KFUM Örebro (SM-guld), Alfons Eriksson, KFUM Örebro (SM-guld), Anders Haldorson, KFUM Örebro (SM-guld), Andreas Ek, KFUM Örebro (SM-guld), Anton Lööv, KFUM Örebro (SM-guld), Björn Nordin, KFUM Örebro (SM-guld), Carl Svärd, KFUM Örebro (SM-guld), Felix Andersson, KFUM Örebro (SM-guld), Johan Byrén, KFUM Örebro (SM-guld), Jonas Belne, KFUM Örebro (SM-guld), Jonatan Angergård, KFUM Örebro (SM-guld), Jonathan Holmgren, KFUM Örebro (SM-guld), Marcus Mattsson, KFUM Örebro (SM-guld), Martin Björk, KFUM Örebro (SM-guld), Oliver Hallmén, KFUM Örebro (SM-guld), Philip Börgel, KFUM Örebro (SM-guld), Simon Åkerling, KFUM Örebro (SM-guld), Stefan Angergård, KFUM Örebro (SM-guld), Tim Tegin, KFUM Örebro (SM-guld).

Gymnastik: Elvira Wictorsson, Örebro GF (EM-guld, SM-guld), Johanna Kluge, Örebro GF (EM-guld, SM-guld), Maria Davidsson (EM-guld), Mikael Ström Rantala, Brommagymnasterna (SM-guld), Mikaela Jörhag, Örebro GF (EM-guld, SM-guld), Mimmi Johansson, Örebro GF (EM-guld, SM-guld), Simone Rothe, Örebro GF (EM-guld, SM-guld), Stina Johansson, Örebro GF (EM-guld, SM-guld), Ylva Zelleroth, Örebro GF (EM-guld).

Issegling: Carl James, Örebro KF (VM-guld), Johan Sjöstrand, Örebro KF (VM-guld).

Judo: Ebba Friberg, Frövi JK (SM-guld), Ebba Glaas, Frövi JK (SM-guld), Frédérik Gourlay Uvesten, Frövi JK (NM-guld), Ida Eriksson, Frövi JK (SM-guld), Lina Matérne, Frövi JK (NM-guld), Martin Nilsson, Frövi JK (SM-guld).

Kampsport: Malin Hermansson, Akademi Nord (SM-guld, MMA).

MC-sport: Joakim Ljunggren, Karlskoga EK (SM-guld, enduro), Jesper Pellijeff, Karlskoga MF (SM-guld, roadracing).

Orientering: Marcus Jansson, Garphyttans IF (SM-guld, mountainbikeorientering), Martin Regborn, Hagaby Goif (EM-brons), Lilian Forsgren, OK Tisaren (student-VM-guld), Josefin Tjernlund, OK Tisaren (student-VM-guld).

Skidor: Olivia Hansson, Karlslunds IF (SM-guld, rullskidor).

Simning: Agnes Gustavsson, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Anna Frännfors, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Ebba Nilsson, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Embla von Beckerath, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Hanna Svensson, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Ida Nilsson, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Lova von Beckerath, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Malin Gerdin, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Paula Pasztor, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Tyra Johansson, Örebro SA (SM-guld, konstsim), Albin Oscarsson, Örebro SA (SM-guld, simning, parasport), Izabelle Hocanin, Örebro SA (SM-guld, simning, parasport), Mikael Hjelmhagen, Örebro SA (SM-guld, simning, parasport), Rebecca Löf, Örebro SA (SM-guld, simning, parasport).

Ridsport: Niklas Jonsson, Strömsholms RF (SM-guld, hoppning).

Segelflyg: Gunnar Karlsson, Örebro SFK (SM-guld).

Skridsko: David Andersson, SK Winner (SM-guld).

Skyttesport: Pontus Schmidt, Örebro PSSK (SM-guld).

Styrkelyft: Björn Hansen, Örebro KK (SM-guld, bänkpress), Karolina Arvidsson, Örebro KK (SM-guld, bänkpress), Emma Johansson, Nora AK (SM-guld), Jonas Telegin, Nora AK (SM-guld), Miia Grändås, Örebro KK (SM-guld), Tommy Johansson, Nora AK (SM-guld).

Tyngdlyftning: Adam Lantz, Karlstad AK (SM-guld), Michaela Modigh, Örebro KK (SM-guld).

Vattenskidor: Felix Blomqvist, Nora VSK (SM-guld).

Dessutom kommer Örebro Black Knights damlag, som tog SM-guld i amerikansk fotboll, att hyllas. Normalt sett rör Stjärnorna på slottet bara individuella idrottare, men eftersom landshövdingen inte hunnit hylla Black Knights vid ett separat tillfälle bjuds de också in nu.

Annons
Annons