Stödet är del av regeringens satsning "Stärkta bibliotek", som under 2018–2020 ska dela ut 225 miljoner kronor till landets folkbibliotek varje år. Syftet är att öka utbudet av och tillgängligheten till bibliotek i Sverige. Pengarna delas ut av Kulturrådet som uppger att totalt 240 ansökningar från 190 kommuner har skickats in.
I Örebro län har fyra kommuner inte beviljats belopp: Hallsberg, Hällefors, Karlskoga och Lekeberg. Störst belopp får Örebro och Kumla kommun, med två miljoner kronor vardera. Askersunds kommun tilldelas 100 000 kronor – det lägsta beloppet i länet.
Annons
Annons
Stödbeloppen kommer i år att kunna sökas även på hösten, under 14 augusti–11 september. Nästa år gäller dock endast en ansökningsomgång som sker på våren.

Örebro stadsbibliotek.
Bild: Arkivbild