Annons

Annons

Annons

Örebro län

Barnläkare på USÖ ser risker med två förlossningsavdelningar: "För lite fokus på det nyfödda barnet"

Flera barnläkare på Universitetssjukhuset i Örebro varnar nu för att det finns risker för nyfödda barn med att ha två förlossningsavdelningar i länet öppna.
– Risken är att barnet inte får ett optimalt omhändertagande direkt när det är fött, säger Andreas Ohlin, verksamhetschef på USÖ:s barnklinik.

Text

Nyfött barn. Foto: Christine Olsson / TT

Annons

Tidigare i somras slog 34 läkare från kvinnokliniken i Örebro larm om bemanningsbristen på kliniken och att det i sin tur äventyrar vården för patienterna. Med läkarbristen såg kvinnoklinikens läkare det omöjligt att hålla två förlossningsenheter i länet öppna, då det innebär att läkare och annan personal måste vara anställda dygnet runt, så kallade jourlinjer.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på na.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan