Annons

Annons

Annons

Kulturen - Ett år med corona

The Ark om inställda turnén: ”Hade ingen funktion längre och ingenting att göra”

2020 var året då The Ark skulle göra storslagen comeback. Men i coronapandemins fotspår ställdes allt in.

– Man fick sig en tankeställare, att det som jag har vigt mitt liv åt kan ryckas ifrån mig på en millisekund, säger trummisen Sylvester Schlegel.

Den 22 augusti skulle de ha spelat i Örebro på en gemensam konsert med Millencolin och Lolita pop. Den har flyttats fram till 21 augusti 2021.

Arkivbild: Fredrik Sandberg/TT Sylvester Schlegel och Martin Axén (båda längst till vänster) är två av medlemmarna i The Ark, som skulle ha turnerat i sommar.

Annons

Tanken var att återföreningen skulle sammanfalla med 20-årsjubileet av The Arks debutalbum "We are The Ark". Men nu siktar medlemmarna i stället på att turnera tillsammans nästa år, vilket markerar 30-årsjubileet av bandets grundande samt 10-årsjubileet av deras sista turné.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan