Annons

Annons

Annons

Vivalla-Boglundsängen

Skanska satsar på kvinnliga lärlingar – anställde tre i Örebro: ”Alla arbetsplatser mår bättre av större mångfald”

För att få in fler kvinnor i byggnadsbranschen har Skanska startat ett projekt där de anställer lärlingar. Skanska i Örebro nappade på projektet och har nu tre lärlingar som arbetar för dem.

– Det behövs fler kvinnor i branschen, säger Helena Norlykke, projektchef på Skanska i Örebro.

Text

Victoria Axelsson och Cecilia Ringqvist är inne på sin tredje månad som lärlingar hos Skanska. Här håller de på att bygga en altan.

Bild: Alexander Gustafsson

Annons

Skanska gick i början av året ut med att de ville anställa kvinnliga lärlingar för att ge företaget och byggnadsbranschen mer mångfald. Skanska i Örebro blev genast intresserade och valde att ta del av satsningen. Helena Norlykke, projektchef på Skanska i Örebro, såg att det fanns fördelar med att få in fler kvinnor i branschen.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan