Total kaosmatch i Indianernas allsvenska premiär: Fem förare till start – då fick Aarnio hjärnskakning
Fjolårets slutade med guld – årets säsong inleddes med kaos.
Indianernas B-lag hade fem man borta från start i allsvenska premiären – och när rutinerade nyförvärvet Tero Aarnio gick i backen och åkte på en hjärnskakning tvingades laget avsluta med fyra förare.
Då var lagledaren Robert Eriksson nöjd med att det ”bara” blev förlust med åtta poäng mot Vargarna, 49–41.
– Vi måste hitta en lösning till nästa vecka, annars är risken att vi hamnar under golvsnittet och åker på böter, säger han.
Tero Aarnio blev påkörd av lagkompisen Eddie Bock i Indianernas allsvenska premiär, och åkte på en hjärnskakning. Han kunde förstås inte köra mer i matchen, men räknar med att vara tillbaka på onsdag.
Bild: Jessica Eriksson
Annons
Ludvig Selvin har dragit korsbandet en krasch, Ricards Ansviesulis dras med en muskelskada, Hugo Lundahl har tvingats till vila efter en krasch i måndags och Emil Breum och Marius Nielsen var upptagna med seriematcher i Danmark.