Annons

Annons

Annons

Sommar

BILDSPECIAL: Kånsta kvarn -Hallsbergs nya utflyktsmål

Efter två somrar med coronapandemi hoppas Hallsbergs kommun på att flera semesterfirare ska hitta till kommunens nya utflyktsmål, Kånsta kvarn.

Text

Kånsta kvarn är ett av Hallsbergs nya utflyktsmål i sommar. Under ett par tillfällen kommer kvarnen att hålla öppet, hoppas kulturchefen Ulrika Johansson. Den 4 augusti håller Sköllersta Hembygdsförening i en allsångskväll berättar Jan-Åke Karlsson, ordförande i Sköllersta hembygdsförening.

Bild: Tove Svensson

Annons

1858. Det var året då Kånsta kvarn byggdes i byn Kånsta, utanför Sköllersta. Enligt Hallsbergs kommun, som äger kvarnen, är den en kombinationskvarn som drevs med både vatten- och vindkraft.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på na.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan