Annons

Annons

Annons

Annons

Bridgefestivalen

Ny veterantitel för Kalle och Kent

Kalle Aldeborg och Kent Karlsson från Uddevalla har tagit sin sjunde SM-titel för veteranpar. Paret var tidigt uppe i ledningen av tävlingen och höll sig sedan kvar där ända in i mål.

Kalle Aldeborg och Kent Karlsson, ett segervant par i veteransammanhang. Foto: Svenska bridgeförbundet

Annons

Göran Selldén och Göte Berntsson, BK Alert, kom dock starkt på slutet och var inte långt efter.

Bronsmedaljörerna Allan Christensen och Christer Gällström från Katrineholm låg länge tvåa i tävlingen, men tappade på slutet och kunde med ett nödrop klara tredjeplatsen.

SM par veteraner, 52 par, medel 2550

1 Kalle Aldeborg/Kent Karlsson, Uddevalla BF, 3165,0

2 Göran Selldén/Göte Berntsson, BK Alert, 3144,5

3 Allan Christensen/Christer Gällström, Katrineholms BA, 3024,7

4 Pierre Carbonnier/Håkan Tjärnemo, Lunds BK, 3020,1

5 Kjell Carlsson/Håkan Svensson, Bollnäs BK, 2902,3

6 Ulf Nohrén/Anders Blomé, Uppsalabridgen, 2845,1

34 Sören Klingneus/Jan Lindgren, Örebridgen, 2469,8.

I Chairman’s cup lyckades två länslag ta sig vidare bland de 32 bästa efter två dagars kvalspel.

Annons

Annons

Karlssons Frestelse kom 23:a i kvalet, men föll sedan mot Nederlands Örebros med 60–42 i den första utslagsmatchen.

BK Gröna Kvistar var 27:a i kvalet och vann den första utslagsmatchen mot Sivves straffdubblare med 91–43.

I 16-delsfinalen mot Roof-top Palema blev det dock förlust med 91–35.

Därmed är det klart för kvartsfinalerna i Chairman’s cup enligt följande:

Rooftop Palema–Maddes pojkar, Nordisk kombination–Daugava, 123 Jättebra–Ebenius crew, Netherlands Örebros–Skalman.

För fem av lagen är det svenska flaggor som gäller.

De lag som hamnade på placeringarna 33–64 i kvalet fick en frisläng i bonuscupen, där även senare utslagna lag fick en sista chans.

I bonuscupens första omgång slog Greven ut Perssons Pack med 113–30.

Ett gammal bergtroll föll mot norska Pretty in whatever med 76–57. Och T-Bone förlorade mot Ladies and the trump med 101–31.

I den följande omgången vann Karlssons Frestelse mot Skåne Väst med klara 106–6.

BK Gröna Kvistar går in i bonuscupen på tisdagen.

Karlssons Frestelse tog sig också dit efter seger med 65–27 i sena kvällsmatchen mot Pretty in whatever.

Det lag som överlever längst i bonuscupen får till slut spela match om tredje plats i Chairman’s cup.

Sidotävlingar

Segrare och lokala topplaceringar.

Silver 2: 34 par, medel 640: 1 Leif Lysebring/Anders Ihalainen, Lerums BK, 793.

Brons 5 Strata: 72 par, medel 840: 1 Jan Arild Krosshöl/Annicken Sjuls, Norge, 1079,2.

Annons

Brons 6: 176 par, medel 2088: 1 Ylva Strandberg/Malin Helin, BK S:t Erik/Gävle BK, 2856,7; 9 Anki Johansson/Rolf Johansson, Örebridgen, 2603,2; 14 Åke Lundkvist/Henry Fredén, Örebridgen, 2549,9.

Annons

Brons 7, Hcp: 130 par, medel 1536: 1 Annika Norström/Gunnar Sundell, Örebridgen, 1978,8; 2 Lisbeth Eriksson/Einar Eriksson, Kumla BS, 1963,6; 5 Jarl Jönsson/Ann Johansson,

Örebridgen, 1882,2; 11 Gunilla Moritzen/Barbro Landström, Örebridgen, 1783,4; 14 Gunnar Brodin/Leif Kroon, Örebro Dövas BK,

1756,9; 16 Magnus Persson/Runa Persson, Arboga BK, 1748,1.

Silver 3: 41 par, medel 760: 1 Frode Johnstuen/Kjell Gaute Fyrun, Norge, 938;

13 Thomas Ekendahl/Barbara Ekendahl, Arboga BK, 818.

Brons 8, Strata: 81 par, medel 936: 1 Pär Netsman/Eva Netsman, Bollnäs BK,

1206,6.

Brons 9: 325 par, medel 3864: 1 Axel Selvén/David Bryder, BK Albrekts/LUCK, 5647,3; 5 Ann-Christin Ahlström/Thomas Karlsson, Örebridgen/Storsjöbygdens BK, 5251,2; 10 Lars Lundqvist/Michael Runfors, Valdemarsviks BK/Örebridgen, 5001,6; 22 Kent Karlsson/Conny Svensson, ABK Singelton Askersund, 4782,9.

Annons

Annons

Till toppen av sidan