Annons

Annons

Annons

Silly Season: ÖSK

Adi Fisic hyllar Kulusevskis tränare: ”Har lärt mig mycket”

Efter ett och ett halvt år i den italienska storklubben Atalanta BC är Adi Fisic tillbaka i Örebro, i ÖSK och hemma hos familjen.

Den 196 centimeter långe anfallaren är nu redo för seniorfotboll.

– Jag har fått med mig mycket erfarenhet från Italien som jag hoppas kunna visa på planen nu, säger Adi Fisic till NA-sporten.

Text

Adi Fisic under det första träningspasset med ÖSK. Efter att Atalanta bytte tränare förra sommaren har speltiden blivit mindre. ”Han föredrog andra spelare än mig. Det är så fotbollen funkar”, säger Adi Fisic som är i Örebro för att få speltid på seniornivå.

Bild: Fredrik Carlsson

Annons

Övergången till Atalanta sommaren 2021 kom som en överraskning för Adi Fisic som inte ens hade en agent när den italienska serie A-klubben plötsligt tog kontakt. För ÖSK kom det närmast som en chock. Den då 17-årige anfallaren tränade visserligen med A-laget ibland men klubben hade inte kontrakterat honom när Atalanta anmälde intresse.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på na.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan