Annons

Annons

Annons

Melodifestivalen 2023

Ex-politikerns experttips: ”Klimataktivister – bered en väg för segraren”

Det är kriser och elände i vårt land. Dramatiskt viftande med dyrköpta falukorvar mest hela dagarna. När det är som värst dyker domedagen upp. Den slutliga summeringen av den dystopiska samtidens nedkokta elände.

Finalen.

Om inte rätt låt vinner, är risken för depression överhängande. Som tur är kommer rätt låt vinna.

Eders självutnämnde Mello-expert kan redan nu avslöja segraren. Men inte utan obehag. För är det något vi inte vill ha, så är det en segerintervju med vinnaren i fråga.

Text

Huvudfavorit i Mello-finalen är Loreen, på bilden till vänster tillsammans med Örebrogruppen Smash Into Pieces – som Kenneth Handberg (till höger) inte ger stora segerchanser.

Bild: TT och Veronica Ljung-Nielsen

Annons

Klyftorna mellan vinnarna och förlorarna i samhället har vidgats. Jag menar klyftan mellan vilka artister som tagit sig till final och vilka som får skrapa med foten för att få ett gig på en folktom galleria. Nu samlar vi ihop oss inför den ödesmättade tonartshöjning som är finalen. En sista kväll. Kämpa, Sverige.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan