Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

15 länslöpare till final – här är löparna som gör upp om SM-guld i orientering i Klockhammar

Alla favoriterna – och 15 av 22 länslöpare – tog sig till final när kvalet till söndagens långdistans-SM i orientering avgjordes på lördagen.
Här är hela listan.

Annons

Tove Alexandersson vann ett kvalheat – Helena Bergman ett annat.

På söndagen gör de båda svenska världsstjärnorna upp om långdistans-SM-guldet i orientering uppe i Kilsbergen, med start och mål i Klockhammar. Och på herrsidan fyller namn som Gustav Bergman, Jonas Leandersson och regerande msätaren Rassmus Andersson på. Kort sagt klarade sig alla favoriter genom lördagens kval till söndagens finaler.

Av de 22 länslöparna som kom till start i kvalet tog sig 15 vidare till finalerna, bland andra Tisarens landslagslöpare Ellinor Tjernlund, Josefin Tjernlund, Lilian Forsgren, Andrea Svensson och Daniel Attås. Men i seniorklasserna också Hagabys Josefine Wallenhammar och Tisarens Lovisa Persson och Rebecka Nylin, och i juniorklasserna Milans Josefin Erlandsson coh Saga Sander, Tylöskogs Per Karlsson, Tisarens Filip Jacobsson och Anna Hallmén, Garphyttans Elin Schagerström och KFUM Örebros Jonatan Gustafsson.

Alla länsresultat från kvalet till långdistans-SM

D21, kvalheat A (topp 20 till final): 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 56.50, 11) Ellinor Tjernlund, Tisaren, +6.13, 14) Josefin Tjernlund, do, +8.01, 18) Josefine Wallenhammar, Hagaby, +12.35.

Kvalheat B (topp 20 till final): 1) Helena Bergman, Ravinen, 54.50, 3) Lilian Forsgren, Tisaren, +3.12, 9) Andrea Svensson, do, +6.51, 12) Lovisa Persson, do, +8.03, 19) Rebecka Nylin, do, +13.09, 32) Lisa Westerberg, Milan, +28.26, 34) Åsa Zetterberg-Eriksson, OK Djerf, +34.03.

H21, kvalheat A (topp tio till final): 1) Albin Ridefelt, Linné, 59.57, 3) Daniel Attås, Tisaren, +3.09, 18) Per Eklöf, Milan, +15.23.

Kvalheat B (topp tio till final): 1) Gustav Bergman, Ravinen, 57.17, 13) Ivan Forsgren, Tisaren, +16.38.

Kvalheat C (topp tio till final): 1) Rassmus Andersson, Linné, 57.45, 22) Erik Fernlund, Tisaren, +20.03.

Kvalheat D (topp tio till final): 1) Jonas Leandersson, Södertälje-Nykvarn, 1.00.23, 19) Viktor Larsson, Hagaby, +13.31, 25) Anton Hallor, OK Tisaren, +19.48.

D20, kvalheat A (topp 20 till final): 1) Linnéa Golsäter, Eksjö, 47.25, 16) Josefin Erlandsson, OK Milan, +11.12.

Kvalheat B (topp 20 till final): 1) Sanna Fast, Eksjö , 49.35, 14) Saga Sander, OK Milan, +8.59.

H20, kvalheat A (topp 20 till final): 1) Isac von Krusenstierna, Kåre, 49.54, 20) Per Karlsson, Tylöskog, +13.58.

Kvalheat B (topp 20 till final): 1) Simon Imark, Tullinge, 49.20, 2) Filip Jacobsson, Tisaren, +0.24, 24) Jakob Fransson, OK Milan, +18.11.

D18, kvalheat B (topp 20 till final): 1) Johanna Källvik Leufvén, Åmål, 42.50, 12) Anna Hallmén, Tisaren, +7.33, 14) Elin Schagerström, Garphyttan, +8.06.

H18, kvalheat A (topp 14 till final): 1) Ludvig Ek, Nyköping, 46.11, 4) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro, +2.00.

Kvalheat C (topp 14 till final): 1) Jonas Andersson, Roxen, 43.08, 20) Simon Björklund, Lindebygden, +15.40.