Annons
Vidare till na.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Alla vinnarna av NA:s guldklocka

 
Guldklockan 2016
Visa alla artiklar

Ända sedan 1935 har Nerikes Allehanda premierat årets främsta och populäraste idrottsprestation i Örebro län. Först med en guldplakett fram till 1969, och därefter med en guldklocka. Här är alla vinnarna.

2015: Marcus Ericsson, banracing

2014: Elvira Wictorsson, Johanna Kluge, Evelin Bülow och Simone Rothe, gymnastik

2013: Örebro Hockey, ishockey

2012: Joakim Ljunggren, enduro

2011: Marie Hammarström, fotboll

2010: Kif Örebro, fotboll

2009: Marcus Ericsson, banracing

2008: Örebro Volley, volleyboll

2007: Tobias Warvne, handboll

2006: Anna Lindberg, simhopp

2005: Richard Göransson, banracing

2004: Monica Holler, cykel

2003: Fredrik Ekblom, banracing

2002: Peter Bergvall, enduro

2001: Mikael Jakobsson, friidrott

2000: Jörgen Ljungberg, styrkelyft

1999: Nerike Basket/KFUM Örebro volley

1998: Mathias Grönberg, golf

1997: Anna Lindberg, simhopp

1996: Agneta Andersson, kanot

1995: Tomas Leandersson/Raymond Jansson, bowling

1994: Marlena Jansson, orientering

1993: Henrik Gustafsson, speedway

1992: Degerfors IF, fotboll och Lena-Marie Hagman, handikappsimning

1991: Tommy Wahlsten, båtsport

1990: Mathias Grönberg, golf

1989: Sofia Hedman, rytmisk sportgymnastik

1988: Örebro SK, fotboll

1987: Bengt-Åke Gustafsson, ishockey

1986: Karin Rabe, orientering

1985: Almby IK:s budkavlelag, orientering

1984: Agneta Andersson, kanot

1983: Marianne Berglund, cykel

1982: Jörgen Mårtensson, orientering

1981: Agneta Andersson, kanot

1980: Bengt Asplund, cykel

1979: Agneta Mårtensson, simning

1978: Ronald Åhman, fotboll

1977: Anna Lena Axelsson, orientering

1976: Rolf Pettersson, orientering

1975: Mathz Lindberg, simhopp

1974: Stig Blomqvist, bilsport

1973: Rolf Pettersson, orientering

1972: Bernt Persson, speedway

1971: Rolf Nilsson, militär femkamp

1970: Ove König, skridsko

1969: Leif Eriksson, fotboll

1968: Sven Gunnar Larsson, fotboll

1967: Martin Nordfors, skytte

1966: Sune Wennlöf, cykel

1965: Gunnar Ring, bandy

1964: Monica Lidholt, friidrott

1963: Nils Hagelin, bowling

1962: Rolf Leander, segling

1961: P-O Skogum, orientering

1960: B-O Almstedt, simning

1959: Stig Lekberg, militär femkamp

1958: Sven-Åke Erixon, bandy

1957: Orvar Bergmark, fotboll

1956: Rune Åhrling, handboll

1955: Olle Sääw, bandy

1954: Bengt Rehnvall, friidrott

1953: Gösta Lindh, fotboll

1952: Tage Ekfeldt, friidrott

1951: Per Arne Berglund, friidrott

1950: Bengt Johansson, brottning

1949: Lars-Erik Wolfbrandt, friidrott

1948: Olle Björklund, orientering

1947: Holger Erbén, skytte

1946: Arne Carlsson, gymnastik

1945: Helmuth Röhnisch, gymnastik och Gösta Magnusson, tyngdlyftning

1944: Sven Håkansson, friidrott

1943: Åke Durkfeldt, friidrott

1942: Ingen utdelning

1941: Werner Hardmo, gång

1940: Rune Berglund, cykel

1939: Claes Egnell, modern femkamp

1938: Karl-Ivar Karlsson, skytte

1937: Folke Persson, friidrott

1936: Folke Broman, skridsko

1935: Olle Ericsson, skytte