Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla vinnare av NA-guld

Annons

Ända sedan 1935 har Nerikes Allehanda premierat årets främsta och populäraste idrottsprestation i Örebro län. Först med en guldplakett och från 1970 med en guldklocka.

2010 Kif Örebro, fotboll

2009 Marcus Ericsson, banracing

2008 Örebro Volley, volleyboll

2007 Tobias Warvne, handboll

2006 Anna Lindberg, simhopp

2005 Richard Göransson, banracing

2004 Monica Holler, cykel

2003 Fredrik Ekblom, banracing

2002 Peter Bergvall, Enduro Team Örebro, motor

2001 Mikael Jakobsson, KFUM Örebro, friidrott

2000 Jörgen Ljungberg, Örebro Kraftsportklubb, styrkelyft

1999 Nerike Basket/KFUM Örebro volley

1998 Mathias Grönberg, golf

1997 Anna Lindberg, simhopp

1996 Agneta Andersson, kanot

1995 Tomas Leandersson/Raymond Jansson, bowling

1994 Marlena Jansson, orientering

1993 Henrik Gustafsson, speedway

1992 Degerfors IF, fotboll och Lena-Marie Hagman, handikappsimning

1991 Tommy Wahlsten, båtsport

1990 Mathias Grönberg, golf

1989 Sofia Hedman, rytmisk sportgymnastik

1988 Örebro SK, fotboll

1987 Bengt-Åke Gustafsson, ishockey

1986 Karin Rabe, orientering

1985 Almby IK:s budkavlelag, orientering

1984 Agneta Andersson, kanot

1983 Marianne Berglund, cykel

1982 Jörgen Mårtensson, orientering

1981 Agneta Andersson, kanot

1980 Bengt Asplund, cykel

1979 Agneta Mårtensson, simning

1978 Ronald Åhman, fotboll

1977 Anna Lena Axelsson, orientering

1976 Rolf Pettersson, orientering

1975 Mathz Lindberg, simhopp

1974 Stig Blomqvist, bilsport

1973 Rolf Pettersson, orientering

1972 Bernt Persson, speedway

1971 Rolf Nilsson, militär femkamp

1970 Ove König, skridsko

-----------

1969 Leif Eriksson, fotboll

1968 Sven Gunnar Larsson, fotboll

1967 Martin Nordfors, skytte

1966 Sune Wennlöf, cykel

1965 Gunnar Ring, bandy

1964 Monica Lidholt, friidrott

1963 Nils Hagelin, bowling

1962 Rolf Leander, segling

1961 P-O Skogum, orientering

1960 B-O Almstedt, simning

1959 Stig Lekberg, militär femkamp

1958 Sven-Åke Erixon, bandy

1957 Orvar Bergmark, fotboll

1956 Rune Åhrling, handboll

1955 Olle Sääw, bandy

1954 Bengt Rehnvall, friidrott

1953 Gösta Lindh, fotboll

1952 Tage Ekfeldt, friidrott

1951 Per Arne Berglund, friidrott

1950 Bengt Johansson, brottning

1949 Lars-Erik Wolfbrandt, friidrott

1948 Olle Björklund, orientering

1947 Holger Erbén, skytte

1946 Arne Carlsson, gymnastik

1945 Helmuth Röhnisch, gymnastik och Gösta Magnusson, tyngdlyftning

1944 Sven Håkansson, friidrott

1943 Åke Durkfeldt, friidrott

1942 Ingen utdelning

1941 Werner Hardmo, gång

1940 Rune Berglund, cykel

1939 Claes Egnell, modern femkamp

1938 Karl-Ivar Karlsson, skytte

1937 Folke Persson, friidrott

1936 Folke Broman, skridsko

1935 Olle Ericsson, skytte

Stadgar för NA:s guldklocka

NA:s guldklocka delas ut till den länsidrottare eller det länslag som utfört årets främsta och populäraste idrottsprestation.

För att få Guldklockan en andra gång krävs en prestation "i särklass".

Mer läsning

Annons