
Eric Bassombeng lämnade ÖSK i fjol efter en strulig säsong. Han stängdes av under delar på grund av disciplinära skäl. Men han hann under sin tid i ÖSK-tröjan bli en uppskattad profil på Behrn arena. I december skrev han på för Alexander Axéns Gais. Och hittills har han startat varenda match i allsvenskan för sin nya klubb. Gårdagens match på Behrn arena var inget undantag.
Hur var det att möta dina tidigare lagkamrater?
– Det var kul. Jag pratade med Nordin, Kihlen, Nordback och flera andra spelare. Jag hade en bra tid i klubben. Men nu trivs jag bra i Gais där jag fått spela alla matcher hittills i år, säger han med ett leende.
Slutresultatet, 3–1 till ÖSK, var däremot inte lika trevligt för honom.
– Men det är inte mycket att säga om. ÖSK var bättre än oss i dag, säger Eric Bassombeng.
Men när han blev utbytt i den 72:a minuten mot Örebrosonen Jesper Florén fick han värmande applåder av publiken på Behrn arena. Likadant när hans namn presenterades före matchen.
– Det var trevligt att höra. Jag trivdes bra i Örebro och besöker fortfarande mina vänner här i stan då och då, berättar han.
ÖSK:s ytterback Samuel Wowoah tyckte det gick bra att möta Eric Bassombeng på kanten.
– Det är en otroligt snabb spelare. Men det går att begränsa honom, för det är mest en spelare som petar och springer. Inte så mycket av en dribbler, säger Wowoah.
