
Bakgrunden är tv-programmet ”Uppdrag gransknings” avslöjande om att Ikea i jakten på virke vänt blickarna mot Ryssland, via det helägda dotterbolaget Swedwood. Enligt programmet och föreningen Skydda Skogen så skövlas urskog i ryska Karelen för att bli Ikeamöbler.
– Vi vill uppmärksamma Ikeas kunder på att företagets ord om miljöansvar för träprodukter inte stämmer överens med verkligheten, säger Jens Råberg, en av deltagarna i aktionen utanför möbelvaruhuset i Marieberg.
– Ikea lovar ”låga priser men inte till vilket pris som heltst”. Vi vill visa att formuleringen ”lågt pris till vilket pris som helst” är betydligt närmare sanningen, fortsätter han.
Aktionen under en dryg eftermiddagstimma gick lugnt till väga.
– Vissa kunder var intresserade, andra inte, konstaterar Jens Råberg.
Vad säger då Ikea?
– Vi är öppna för en öppen och konstruktiv dialog, så alla är välkomna till Ikea, säger informationschef Ivana Flygare till TT.
Ikea håller fast vid att hållbarhetsfrågan är viktig för företaget och att man inte erbjuder bilaga varor ”till vilket pris som helst”, det vill säga genom att kompromissa med hållbarheten.