Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Full fart på motorklubben

När många föreningar tar sommarlov kör Motorklubben Kobbarberg för fullt. Även hösten lockar med en del nyheter.

Annons

Under sommaren har klubben bland annat bemannat en sträcka under Midnattsolsrallyt. När Opera på Skäret drar i gång till helgen är klubben på plats och parkerar bilar och i slutet av juli arrangeras klubbens egen rallysprint Koppartunnan.

Även till hösten är det mycket på gång, då med en del nyheter. Klubben har ansökt och beviljats pengar från Idrottslyftet, en satsning från Riksidrottsförbundet för att främja barn- och ungdomsidrott. Klubbens ansökan gällde inköp av radiostyrda bilar och förhoppningen är att senare kunna köra i gång med tävlingar i radiostyrd motorsport. Motorklubbens sekreterare, Christin Peterson, hoppas att de får ihop ett gäng som vill åka på tävlingar.

Planer finns också på att anrätta en virtuell anläggning där man tävlar mot varandra via datorer.

– Datorspel går alltid hem. Inte bara hos barn, även vuxna tycker det är väldigt roligt, säger Christin.

Hon menar att alla som gillar motorsport ska ha möjlighet att utöva sitt intresse.

-Motorsport behöver inte kosta skjortan, det finns alternativ till de dyra rallybilarna, säger Christin.