Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Skogsflickor prisar fyra Tisartjejer

Lovisa Persson från OK Tisaren belönas med Stora DM-priset 2014 av Närkes skogsflickor. Klubbens Johanna Särnbrink, Andrea Svensson och Anna Hallmén får uppmuntringspriser.

Annons
Andrea Svensson

Hallsberg/Kumla. Organisationen Närkes Skogsflickor, som nyligen firade 70 år, delar varje höst ut olika priser till orienteringstjejer som har gjort framträdande insatser under året. Utdelningen sker vid årsmötet.

I år blev det rena ”medaljregnet” över OK Tisaren. Resultaten visar att det inte bara är klubbens landslagslöpare Lilian Forsgren som skördar framgång, utan en rad tjejer följer i hennes fotspår.

Skogsflickornas Stora DM-pris går till den damsenior som har lyckats bäst på DM-tävlingarna, och det var Lovisa Persson från Tisaren som hade klart bäst resultat. Lovisa vann såväl medel- som långdistansen, och ingick i klubbens segrande stafettlag.

Vidare delades fem uppmuntringspriser ut, och tre av dem gick till OK Tisaren: Johanna Särnbrink D14, Anna Hallmén D16 och Andrea Svensson D18.

Närkes Skogsflickor delar också ut resestipendium på 2 000 kr till orienteringstjejer i åldern 13-20 år för att stimulera dem att delta i internationella tävlingar som kan ge erfarenheter för framtiden. Andrea Svensson och Eva Gustavsson, Hagaby fick dela på årets stipendium.

Johanna Särnbrink
Anna Hallmén
Lovisa Persson

Mer läsning

Annons