Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Bik förlänger med veteranen

Kristofer Näslund är klar – för sin 17:e säsong i Bik Karlskoga. På tisdagen skrev 38-åringen ett nytt ettårskontrakt med den hockeyallsvenska klubben.

Annons
Kristofer Näslund.

I lördags tog årets säsong snöpligt slut för Bik Karlskoga. Men för veteranen Kristofer Näslund var inte besvikelsen större än att han på tisdagen skrev på ett nytt ettårskontrakt med klubben han representerat sedan sommaren 1998.

– Han var en av våra absolut bästa forwards under den gångna säsongen, och en av våra spelare som glöder allra mest. Dessutom är han viktig när det gäller att skola in nya spelare och då det handlar om att föra över den andra som präglar Bik, säger klubbens sportchef Torsten Yngveson till nwt.se.

Näslund, som är fostrad i Luleås organisation och som gjorde två SHL-matcher 1994-1995 är Biks bästa poäng-, mål- och assistgörare genom tiderna med 470 poäng (208 mål, 262 assist) på 690 matcher.

Kontraktsläget i Bik

Spelare med kontrakt nästa säsong: Emil Kruse (mv), Oscar Carlsson (b, ny från Vimmerby), Fredrik Ericson (b), Viktor Lang (b), Martin Thelander (b), Adam Åkesson (b), Henrik Larsson (b/f), Henrik Björklund (f), Anton Holm (f), Fredrik Höggren (f), Björn Kindahl (f), Johan Nilsson (f), Marcus Nilsson (f, ny från AIK), Kristofer Näslund (f), Jesper Olofsson (f, ny från Almtuna), Daniel Wessner (f).

Spelare med utgående kontrakt: Christian Carlsson (b), Alexander Deilert (b), Carl Berglund (f), Philip Larsson (f), Niklas Roest (f).

Klara förluster: Andreas Ollikainen (mv), Mariestad, Justin Pogge (mv), ny klubb ej klar, Anton Karlsson (b), Skövde, Sean-Michel Sunnqvist (b), ny klubb ej klar, David Rundqvist, (f), Djurgården,  Martin Sandgren (f), Almtuna, Pathrik Vesterholm (f), Brynäs, Ponthus Vesterholm (f), do.

Mer läsning

Annons