Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Scott Matzka lämnar Örebro

Ännu en av sommarens storvärvningar lämnar Örebro Hockey. Amerikanen Scott Matzka letar en nystart i Finland.

Annons

- Scott har inte blivit den ledande spelare vi väntat oss, och när vi inte vill ha honom kvar nästa säsong så är den bästa lösningen att han flyttar redan nu, säger klubbens sportchef Mikael Fahlander.

Matzka själv är ödmjuk.

- Jag har inte motsvarat varken mina eller klubbens förväntningar. Det är svårt att säga varför det blivit så, men jag är inte nöjd med säsongen och är samtidigt väldigt tacksam att få en ny chans i en riktigt bra liga, säger amerikanen.

Scott Matzka drar redan i morgon till Finland, där han ska spela för Tappara i högsta ligan. I Örebro gjorde Matzka elva mål och 16 ass på 37 matcher.

Läs mer i onsdagens NA, papperstidningen.

Mer läsning

Annons