Annons
Vidare till na.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Isshow till jubelfesten

Konståkningsklubben SK Tranan fyller 15 år. Jubileet firades i går med isshowen ”Hits on ice” i Sydnärkehallen.

Yvonne Skogsdal har varit klubbens ordförande från det att den startade tills i höstas.

– Jag trodde inte att jag skulle vara ordförande så länge, att jag skulle bli så insyltad och tycka att det var så roligt med föreningsliv, säger Yvonne Skogsdal med ett leende.

Sedan i höstas är Ann-Sofie Ahlm ny ordförande. Yvonne är numera kassör.

– Jag kan aldrig släppa det här helt, säger hon och skrattar.

I dag är det cirka 90 medlemmar i klubben. Som mest har de varit 140. 20 av klubbens medlemmar tävlar.

– När vi startade var det med en rivstart. Det var otroligt gott om barn i skridskoskolan. Det var stora barnkullar med de som föddes runt -90. Fyra av de som startade då är fortfarande med. Två av dem är även domare i dag, berättar Yvonne Skogsdal.

Alla klubbens grupper visade upp sig i showen. Programmet innehöll även tre solouppvisningar av Malin Carlsson, Jenny Bodin och Karolin Petersson. Karolin Petersson är en framgångsrik A-klassåkare som samlat många bra resultat. I december kom hon på 14:e plats i SM.

Läs mer i söndagens NA.