Annons
Vidare till na.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Klart: Göteborg ersätter Tyresö i Superserien

Tyresö Royal Crowns drog sig ur Suprserien i förra veckan.
Nu står det klart att Göteborg Marvels ersätter.
– Vi har kämpat i många år, säger klubbens ordförande Jens Carlqvist till klubbens hemsida.

I förra veckan stod det klart att Tyresö Royal Crowns drog sig ur Superserien på grund av att de inte kunde garantera att de skulle få ihop en tillräckligt stor trupp för att inte bryta mot "30-regeln" igen, något de gjorde under den gångna säsongen. Två brott mot "30-regeln" skulle leda till tvångsdegradering.

Och nu står det klart vilka som ersätter Tyresö i högsta serien.

Det blir Göteborg Marvels som tar steget upp. Marvels vann finalen i division 1 förra säsongen när de besegrade Skåne och nu tar de alltså steget upp för att för första gången sedan 2008 ge Göteborg ett lag i Superserien.

– Vi har kämpat i många år för att inte bara få ihop laget och tränarstaben utan även en organisation och ungdomsverksamhet som kan stötta och utgöra grunden för ett elitsatsande herrlag, säger klubbens ordförande Jens Carlqvist till klubbens hemsida.

Läs också: Efter regelbrottet – nu drar sig Black Knights rivaler ur Superserien