Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Klart: Skogman tar över Kif Örebro

Martin Skogman tar över som chefstränare i Kif Örebro.

Annons

På måndagen offentliggjorde Kif Örebro sin nye chefstränare. Det blir Martin Skogman, 39, som närmast kommer från Eskilstuna City där han varit assisterande tränare.

Kif meddelar samtidigt att rollen som huvudtränare försvinner i klubbens nya organisation och ersätts med chefstränare.

– Den nya tjänsten är ett led i den organisationsförändring som föreningen genomför. Redan tidigare i sommar utökades ansvaret för vår fystränare, Jesper Gustavsson, vilket bland annat inneburit fler arbetsuppgifter inom ramen för hans uppdrag, säger KIF Örebros klubbchef Anders Nilsson på klubbens hemsida.

I den rollen kommer Martin Skogman, förutom att träna det damallsvenska laget, vara huvudansvarig för föreningens elitverksamhet och ha ett övergripande ansvar för talangverksamheten.

Han ska dessutom ansvara för scouting, internutbildning och talangutveckling.

– Martin har helt rätt kvalifikationer för den nya tjänsten, säger Anders Nilsson.