Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Efter skolrapporten: nu dags att åtgärda bristerna

Inga-Lill Nilsberth fortsätter sitt konsultuppdrag för Kumlas skolor fram till sista juni. Tillsammans med kommundirektör Annika Hallberg ska hon ta fram en handlingsplan för hur de brister som rapporten pekar på ska kunna åtgärdas.

Annons

NA skrev i torsdags om den rapport kring barn-och utbildningsförvaltningen och dess ledning som Inga-Lill Nilsberth tagit fram. Den visar bland annat på brister i ledningsorganisationen och i informationen till rektorerna. Det görs, enligt Nilsberth, även för få analyser av den kunskap som fås genom olika redovisningar och rapporter.

Kommundirektör Annika Hallberg vill i dag inte kommentera resultatet.

– Jag bara tar emot att vi nu har fått en bild av de problem vi har. Vi måste ta tag i det här nu och få till en förbättring. Det är mycket viktigt för oss att öka måluppfyllelsen bland våra elever, säger Annika Hallberg.

Kommer Inga-Lill Nilsberth att bli aktuell för mer arbete inom Kumla kommun?

– Vi får se till hösten, om vi har behov av henne som ledare i arbetet kring de problemområden vi nu fått fram. Men det har vi inte tagit ställning till ännu. Och hon är inte aktuell som ny förvaltningschef, om det var det du menade.

Samtidigt med Nilsberths rapport har Deloitte på revisorernas uppdrag tagit fram en rapport angående skolutvecklingen i Kumla. På flera håll visar den på samstämmiga uppgifter till det som Inga-Lill Nilsberth tagit fram, samt att den fokuserar på måluppfyllelsKUMLA

Inga-Lill Nilsberth fortsätter sitt konsultuppdrag för Kumlas skolor fram till sista juni. Tillsammans med kommundirektör Annika Hallberg ska hon ta fram en handlingsplan för hur de brister som rapporten pekar på ska kunna åtgärdas.

NA skrev i torsdags om den rapport kring barn-och utbildningsförvaltningen och dess ledning som Inga-Lill Nilsberth tagit fram. Den visar bland annat på brister i ledningsorganisationen och i informationen till rektorerna. Det görs, enligt Nilsberth, även för få analyser av den kunskap som fås genom olika redovisningar och rapporter.

Kommundirektör Annika Hallberg vill i dag inte kommentera resultatet.

– Jag bara tar emot att vi nu har fått en bild av de problem vi har. Vi måste ta tag i det här nu och få till en förbättring. Det är mycket viktigt för oss att öka måluppfyllelsen bland våra elever, säger Annika Hallberg.

Kommer Inga-Lill Nilsberth att bli aktuell för mer arbete inom Kumla kommun?

– Vi får se till hösten, om vi har behov av henne som ledare i arbetet kring de problemområden vi nu fått fram. Men det har vi inte tagit ställning till ännu. Och hon är inte aktuell som ny förvaltningschef, om det var det du menade.

Samtidigt med Nilsberths rapport har Deloitte på revisorernas uppdrag tagit fram en rapport angående skolutvecklingen i Kumla. På flera håll visar den på samstämmiga uppgifter till det som Inga-Lill Nilsberth tagit fram, samt att den fokuserar på måluppfyllelsKUMLA

Inga-Lill Nilsberth fortsätter sitt konsultuppdrag för Kumlas skolor fram till sista juni. Tillsammans med kommundirektör Annika Hallberg ska hon ta fram en handlingsplan för hur de brister som rapporten pekar på ska kunna åtgärdas.

NA skrev i torsdags om den rapport kring barn-och utbildningsförvaltningen och dess ledning som Inga-Lill Nilsberth tagit fram. Den visar bland annat på brister i ledningsorganisationen och i informationen till rektorerna. Det görs, enligt Nilsberth, även för få analyser av den kunskap som fås genom olika redovisningar och rapporter.

Kommundirektör Annika Hallberg vill i dag inte kommentera resultatet.

– Jag bara tar emot att vi nu har fått en bild av de problem vi har. Vi måste ta tag i det här nu och få till en förbättring. Det är mycket viktigt för oss att öka måluppfyllelsen bland våra elever, säger Annika Hallberg.

Kommer Inga-Lill Nilsberth att bli aktuell för mer arbete inom Kumla kommun?– Vi får se till hösten, om vi har behov av henne som ledare i arbetet kring de problemområden vi nu fått fram. Men det har vi inte tagit ställning till ännu. Och hon är inte aktuell som ny förvaltningschef, om det var det du menade.

Läs mer i lördagens NA.

Mer läsning

Annons