Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Värme och banrekord på årets Frövilopp

På lördagen arrangerades Fröviloppet för sjunde året i rad. Det blev ett nytt banrekord trots värmen när herrarna sprang tiokilomersloppet.

Annons
Målmedveten. Edvin Haag, längst fram i bild, tog ledningen redan tidigt i loppet.

Kvart i tio på förmiddagen startade de allra yngsta som sprang 400 meter runt Näsbyvallen. Vinnare blev ingen mindre än Edvin Haag, 5 år, från Frövi. Redan tidigt i loppet sprang han ifrån sin mamma och lillasyster och tog täten ända in i mål.

– Det gick bra att springa, konstaterade den lycklige, men lite förvånade, vinnaren. Därefter startade flera ungdomsklasser där de yngsta sprang 500 meter och de äldre sprang upp mot 3 km. Även vuxna motionärer tävlade i distanserna 5 respektive 10 km genom Frövi.

Ett nytt banrekord sattes i herrklassen. Erik Anfält från Örebro AIK sprang 10 km på tiden 33.23. I damklassen segrade hans klubbkamrat Mikaela Kemppi som gick i mål på 38.10. De var båda förhandsfavoriter och vann överlägset i sina respektive klasser.

Tävlingsledaren Erik Spjuth, Frövi IK, var nöjd efter tävlingens slut.

– Det har varit kanonväder. Många fick slita i värmen, men det har inte varit någon som har klagat, säger han.

Fröviloppet engagerade många på orten som sprang eller ställde upp och jobbade ideellt. Chanserna är därför stora att Fröviloppet blir av även nästa sommar.

MÄN 10 Km

1Erik Anfält -76Örebro AIK33.23

2Per Englund -77Örebro AIK36.50

3Dan Bäck -75Kumla SF Friidrott36.57

4Tomas Fridh -73Stocksäters IF37.34

5Thomas Andersson -69Kisa SK38.18

6Andreas Wendin -80Örebro AIK38.41

7Magnus Värnqvist -74IFK Nora40.19

8Johan Ingjald -87IF Start41.25

9Krister Egeryd -69Wedevågs IF41.26

10Roger Elimä -78Örebro AIK41.33

11Erik M -78Örebro AIK41.41

12Emil Altskog -88Åsbro GoIF42.03

13Joakim Tillman -63Örebro AIK42.16

14Glenn Gardefeldt -79Bergslagens Sparbank42.52

15Peter Ström -70Kumla SF42.54

16Mikael Nornvik -69Glanshammars IF42.57

17Torbjörn Persson -63Östansjö SK43.18

18Joakim Oskarsson -61IFK Nora LL43.43

19Benny Frost -65Östansjö SK44.10

20Mikael Sundqvist -75Frövi IK44.12

21Stefan Skytt -63Östansjö SK46.47

22Johan Lundell -75Glanshammars IF46.57

23Fredrik Johnsén -79Storådalens SK47.32

24Pierre Hänninen -64IF Start48.17

25Lars Karlsson -64Östansjö SK48.25

26Filip Öhrn -99IF Start48.58

27Kent Runesson -65Fjugesta IF49.24

28Per Börjesson -54Östansjö SK49.33

29K-G Agartsson -41Östansjö SK49.38

30Thomas Lindström -55Åsbro GoIF49.51

31Robert Ekblom -85Frövi IK49.53

32Bengt Nilsson -49Östansjö SK50.10

33Mats Stenmarck -50IF Start50.11

34Sven Nilsson -58IF Start50.28

35Ove Karasiak -53Åsbro GoIF50.44

36Mats Bergvall -59Östansjö SK52.36

37Amanjeet Sandhu -63Åsbro GoIF52.52

38Kent Johansson -68Östansjö SK53.09

39Gert Altskog -63Åsbro GoIF53.18

40Gunnar Johansson -43Åsbro GoIF53.29

41Peter Comét -56IFK Nora54.27

42Gunnar Edström -54Fellingsbro54.41

43Bo Wilhelmsson -60Åsbro GoIF56.56

44Mats Franzén -65Östansjö SK57.11

45Sture Bodare -44Glanshammars IF57.30

46Mattias Nilsson -71IF Start58.05

47Jonas Jansson -90Åsbro GoIF58.52

48Joakim Kvelland -67Åsbro GoIF59.10

49Glenn Nyden -52Vedevåg59.57

50Arne Evertsson -41Storådalens SK1.19.39

51Samuel Eriksson -38Brohyttans IF1.36.19

KVINNOR 10 Km

1Mikaela Kemppi -73Örebro AIK38.10

2Maria Eriksson -76IF Start43.06

3Anna Pettersson -70IF Start44.44

4Annika Larsson -84Örebro AIK46.21

5Susanna Hellsten -71Frövi IK47.48

6Maria Skoglund -77Östansjö SK50.30

7Elin Andersson -79IFK Nora LL50.45

8Anna Richardsson -70IF Start51.25

9Anna Nilsson -71IF Start52.21

10Sofia Josefsson -75Karlslunds IF52.30

11Ida Eriksson -87Nora52.43

12Hanna Fridhamre -77IFK Nora LL53.00

13Malvina Edqvist -90Åsbro GoIF54.02

14Birgitta Jansson -42Storådalens SK55.25

15Annelie Pettersson -68Örebro AIK56.02

16Tina Forsberg -66Storådalens SK57.39

17Lene Marthinussen -82Örebro58.18

18Catharina Wahlstedt -44IF Start1.01.43

19Ann-Kristin Sundqvist -77Frövi IK1.02.10

20Therese Altskog -64Åsbro GoIF1.02.44

21Angela Börjesson -59Östansjö SK1.14.57

22Ingegerd Eklund -41Brohyttans IF1.23.00

23Gun Karlsson -42Aspa IK1.25.53

P15 3 Km

1Amiin Abdirahman -00Vedevågs IF12.24

2Linus Johnsson -00Storådalens SK16.35

3Oscar Persson -01Frövi IK17.41

4Simon Nilsson -01IF Start18.16

P13 3 Km

1Karl-William Einarsson -02Wedevågs IF15.25

2Gustav Börgel -03IFK Lindesberg18.37

P11 1,5 Km

1Hugo Öhrn -04IF Start06.34

2Elias Andersson -04IF Start06.40

3Zacke Lepänen -05Kopparbergs IF Team Älvhöjden07.07

4Max Titus -05Frövi IK08.01

5Alfons Karlsson -05Storådalens SK08.10

6Filip Lindblad -05Okänd08.12

7Ludvig Nilsson -05IF Start10.49

P9 750 M

1Sigvard Einarsson -07Wedevågs IF04.17

2William Lundgren -07Fellingsbro04.53

3Damion Syk -07Frövi04.55

4Alfred Karlsson -07Storådalens SK05.01

5Jonathan Källman -07Okänd05.20

6Otto Magnusson -07Nora05.26

7Teo Linder -07Frövi IK05.29

8Isak Magnusson -07Frövi IK05.44

9Sebastian Thuring Nilsson -07Frövi05.49

10Felix Wijk -07Frövi05.54

11Malte Lindblad -07Okänd06.08

P7 500 M

1Edvard Olsson-Hirverud -08Örebro03.01

2Rasmus Lindeberg -08Frövi IK03.02

3Maximus Lindblad -08Frövi IK03.09

4Anton Wijk -09Frövi IK03.20

5Kalle Börgel -09Frövi03.36

6Hannez Eriksson -08Storådalens SK03.51

7Casper Appelgren -09Okänd04.20

KNATTAR 400 M

1Tedrik Haag -10Frövi02.08

2Vallenthine Owling -10Frövi02.09

3Ebba Nilsson -10Frövi02.14

4Kasper Lindeberg -10Frövi02.23

5Maja Magnusson -11Frövi IK02.26

6Alexander Henriksson -11Frövi02.29

7Ville Borup -10Frövi02.41

8Rasmus Ekblom -10Okänd02.41

9Alvar Österman -11Ervalla02.45

10Oscar Thuring Nilsson -11Frövi02.52

11Wilma Huss -10Frövi02.53

12Gry Larsson -11Nora02.57

13Jennie Eriksson -10Frövi02.59

14Wilma Eklöv -12Lillån03.07

15Hampus Källman -11Okänd03.07

16Amadeus Lindblad -11Frövi IK03.12

17William Wiker -12Okänd03.18

18Noel Rudin -11Frövi03.19

19Ella Haag -12Frövi04.25

20Hanna Arenvang -11Okänd04.31

F15 3 Km

1Marlene Olsén -00Storådalens SK16.37

2Maja Gårdh -00AIK18.53

F13 3 Km

1Nadja Enevik -03Storådalens SK16.28

2Natalie Öberg -02IF Start16.41

3Greta Nilsson -03Frövi Judo16.54

4Agnes Andersson -03Frövi IK17.03

5Matilda Mossbäck -03Örebro20.20

F11 1,5 Km

1Linnea Hansson -04Storådalens SK06.39

2Ingrid Nilsson -05Frövi Judo07.41

3Nikita Mossbäck -05Örebro08.13

4Linnea Ekström -08Vedevåg08.16

5Fatima Owling -05Frövi10.05

6Elin Gårdh -04AIK11.06

7Thindra Eriksson -05Storådalens SK14.35

F9 750 M

1Levina Åkerberg -07Storådalens SK04.24

2Zamira Leppänen -06Kopparbergs IF Team Älvhöjden04.29

3Alma Einarsson -07Wedevågs IF04.40

4Ebba Malm -07FAIK04.41

5Leia Gyllstrand -07Storådalens SK04.49

6Ester Skoglund -07Östansjö SK04.57

7Anna Ström -06Stocksäter05.00

8Josefin Sörman -06Ervalla05.12

9Wilma Wikström -07Fellingsbro AIK05.13

10Miranda Karlsson -06Storådalens SK05.21

11Julia Ekblom -07Okänd05.41

12Emma Börgel -08Frövi05.47

13Meja Wernersson -07IF Start05.58

14Cornelia Appelgren -07Okänd06.03

15Tilde Åberg -06Storådalens SK06.29

16Beata Persson -06Storådalens SK07.04

F7 500 M

1Frida Arenvang -08Wedevågs IF02.39

2Zalvia Leppänen -08Kopparbergs IF Team Älvhöjden02.47

3Alicia Wiker -08Okänd02.55

4Märta Skoglund -09Östansjö SK03.03

5Matilde Solvold Hedblom -08Frövi IK03.04

6Alva Sundqvist -08Frövi IK03.06

7Tora Einarsson -08Wedevågs IF03.11

8Linnea Mossbäck -08Örebro03.13

9Fanny Åkerberg -10Storådalens SK03.16

10Ebba Börgel -08IFK Lindesberg03.37

11Mira Tzamtzi -09Frövi03.48

12Troja Linder -09Frövi IK04.55

MOTION 10 Km

1Håkan L Hedin -71Frövi41.10

2Mikael Persson -67Kullens Company42.27

3Anders Berg -80Örebro43.36

4Pär Ericzzon -74Ringaby48.19

5Anna Bergdahl -88Örebro48.26

6Johan Ekblom -86Frövi48.57

7Malin-Charlotta Rudin -73Malins Stjärnor49.06

8Stefan Andersson -69Frövi IK49.45

9Ulf CarlsonNora50.35

10Francis Roussel -66Nora51.24

11Dan Nylin -79Falkenberg51.33

12Tommy Janbecker -83Frövi52.59

13Sofia Egeryd -73Wedevågs IF59.14

14Lars Renfors -67Kumla59.17

15Niklas Huss -77Frövi1.00.18

16Mattias Ekström -75Frövi IK1.00.34

17Henrik Ekström -74Frövi1.01.54

18Christina Nilsson -58Malins Stjärnor1.03.02

19Anneli Karlsson -68Frövi IK1.04.19

MOTION 5 Km

1Mikael Sandberg -75Örebro25.09

2Ingvar Skoglund -73Östansjö SK27.56

3Olle Flodström -04Frövi29.20

4Patrik Jaensson Okänd29.26

5Jenny Holmgran -86Okänd29.49

6Jessika Holmgran -86Okänd30.31

7Emelie Nyström -88Frövi31.35

8Oscar Ingvarsson -01Frövi IK32.51

9Peppe Huss -75Frövi IK32.54

10Eva Edström -59Fellingsbro33.36

11Sara Börgel -75IFK Lindesberg35.38

12Fanny Jaensson Okänd35.54

13Evelina WikerOkänd36.16

14Annica Kihlberg -67Nora36.21

15Marie Ström -65Garphyttan36.46

16Catrine Thessén -74Okänd38.33

17Lena Jakobsson -75Okänd38.34

18Helen Antique Henningsson -69Frövi IK38.40

19Mia Huss -78Frövi43.57

Mer läsning

Annons