Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lista: Här kan du fira hembygdsgårdens dag

Hembygdsgårdens dag är nu på söndag den 1 augusti. Vi har listat var du kan fira och vad som händer där.

Annons

AskersundLerbäcks hembygdsgård, 13–18: Kl 13 konstutställning. Kl 14 Callil Olsson berättar om Sydnärke-konstnärer. Servering.

Hembygdsgården, Askersund, kl 11.30: Öppet hus. Visning av hantverk, barnaktiviteter, servering.

DegerforsLångåsens skola (söder Åtorp) kl 14. Teaterföreställning, dramatisering av ”Den blyges” dikter. Allsång med Olle Neuman. Kaffeservering. Arr: Nysunds hembygdsförening.

HallsbergViby hembygdsgård, kl 14: Byggnadsvård, värdering av gamla saker med Leif Gustafson, visning av torpinventering med Bo Nilsson, loppis, servering.

Svennevads hembygdsgård, Sörberg, 14–17. Öppet hus, servering. Sofia Nornsäter och Linda Karlsson underhåller med sång kl 15. Arr: Svennevads hembygdsförening.

Hallsbergs hembygdsgård 14–16.30. Kl 14 Hallsbergs egen Astrid Lindgren, Anne Marie Hellström, berättar, läser och kåserar för både stora och små. Brödbak, kaffeservering. Arr: Hallsbergs hembygdsförening.

Hällefors

Hällefors hembygdsgård kl 14. Öppet hus, underhållning, stora kakbordet, servering och loppis.

Skräddartorp, Grythyttans hembygdsgård, kl 13. Stort kakkalas. Musikunderhållning. Visning av gården.

KumlaSannahed militär- och friluftsmuseum samt Blackstastugan, 14–17: Kl 15 Kumla spelmansgille. Museet består av officersmässen, officersbostad, soldattorp, skomakarstuga m m. Servering. Arr: Kumla hembygdsförening.

Hembygdsföreningen, Hällabrottet, 14–17. Bokloppis. Hantverkare ställer ut sina alster. Kaffeservering. Arr: Yxhultbygdens kultur- och hembygdsförening.

LaxåHembygdsgården, Finnerödja, kl 11: Mopedrally, gudstjänst, musik med Fria Tyglar, brödbak i bagarstugan, konstutställning av Anette Nilsson m m.

LindesbergHembygdsgården, Fellingsbro, kl 13: Hembygdsföreningen fyller 90 år. Bo Nilsson presenterar händelser i föreningens arbete. Talare är författaren Jan Mårtensson som åker i föreningens brandbil genom samhället. Spelmanslaget bjuder på musik från bygden. Bildarkivet gör ett svep över de gångna åren. Kaffe serveras. Arr: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening. Vid regn flyttar festligheterna in på Folkhögskolan.

ÖrebroErvalla hembygdsgård, 13–16: Invigning av Kvarnfallsstugan med fotoutställning. 85-årsjubileum med musikunderhållning. Träff med veteranfordon av alla slag. Servering. Arr: Ervalla hembygdsförening.

Hembygdsgården Hagtorp, Hagalundsbacken, Adolfsberg, kl 13: Lars Åke Karlsson berättar Adolfsbergs-minnen, fotoutställning samt kl 15 Gilleskören. Kaffeservering, loppis. Arr: Adolfsbergs hembygdsförening.

Gammelgården, Kvinnersta, 15–18: Husen öppna. Foton för visning m m. Utställning av Hardangersömnader från Lillån och träslöjdsarbeten av slöjdare i Hovsta. Kaffeservering. Arr: Axberg-Hovsta hembygdsförening.

Mosjö-Täby hembygdsgård, kl 15: Hemvändardag. Friluftsgudstjänst, Jens Frandsen. Kafé.

Fattigstugan (Svartåns korsning med gamla E 18), Vintrosa, 13–17: Kl 14 Gillesdanser med Piga o dräng. Anders Karlsson underhåller. Servering av rödraka med fläsk. Arr: Vintrosa-Tysslinge hembygdsförening.

Långkatekesen, Karlslund, 11–15: Musikunderhållning kl 13–14. Kaffeservering, glass. Arr: Karlslunds hembygdsförening.

Bygdegården, Nytorp/Filipshyttan, 15–17. Öppet hus. Arr: Kilsbergens hembygdsförening.

ÖsternärkeHembygdsgården, Brevens bruk, kl 14: Visning av fotosamlingar och urklipp. Servering.

Mörby, Stora Mellösa, kl 14: Hembygdsgårdens dag samt friluftsgudstjänst med Svenska kyrkan.

Mer läsning

Annons