Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lista: Här mobilsurfar du snabbast i länet

Du mobilsurfar nästan dubbelt så snabbt i Karlskoga jämfört med i Hällefors. Det visar en mätning som Stiftelsen för internetinfrastruktur (.SE) genomfört med hjälp av Bredbandskollen.

Annons

Genomsnittshastigheten för mobilsurf i Örebro län var 14,7 Mbit/sekund i december 2014. För hela landet var motsvarande siffra 14,9 Mbit/sekund. Att 4G-näten byggs ut i allt större omfattning påverkar surfhastigheterna.

Det ser man inte minst i Ljusnarsberg, där genomsnittshastigheten ökat med 239 procent mellan 2013 och 2014, från 3,9 till 13,4 Mbit/sekund.

Snabbast mobilsurf i länet har Karlskogaborna - och på andra sidan skalan hittar vi Hällefors kommun.

– Det är glädjande att se att operatörerna satsar på att öka hastigheterna för mobilsurf – men fortfarande finns mycket kvar att göra. Vi blir allt mer mobila och konsumenter förväntar sig, med rätta, att kunna kolla på Netflix och lyssna på Spotify var de än befinner sig, där är vi inte än, säger Bredbandskollens projektledare Rickard Dahlstrand, i ett pressmeddelande. 

Så snabbt mobilsurfar du i din kommun

Kommun20132014Förändr. %

Karlskoga12,216,434%

Örebro11,215,741%

Lekeberg5,014,3185%

Kumla9,414,150%

Degerfors9,014,054%

Hallsberg7,014,0100%

Ljusnarsberg3,913,4239%

Nora5,912,7114%

Laxå5,012,2147%

Lindesberg5,811,8102%

Askersund4,810,6122%

Hällefors3,49,0163%

Mätningar har gjorts via Bredbandskollens mobilapp mellan 1 januari 2013 och 31 december 2014.

Mer läsning

Annons