Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Kassör har erkänt: Förskingrade 75 000 kronor

Kassören i en förening i Örebrotrakten misstänks ha förskingrat 75 000 kronor. Kvinnan har under polisutredningen erkänt.

Annons

Hon åtalas vid Örebro tingsrätt anklagad för att ha fört över föreningens pengar till det egna kontot. Pengarna ska hon ha använt till att betala sina privata räkningar.

Enligt utredningen har förskingringen pågått nära ett och ett halvt år. Kammaråklagare Ingrid Löf skriver i stämningsansökan att kvinnan hade tillgång till föreningens tillgångar med skyldighet att redovisa dem.

Även kontantuttagVid sex tillfällen misstänks den åtalade ha fört över pengar till det egna kontot och vid tre tillfällen betalat sina egna räkningar direkt från föreningens konto. Hon är också åtalad för att ha gjort tre kontantuttag för egen del, från föreningskontot.

Beloppen har enligt åtalet varierat från 2 500 kronor till 21 700.Åklagarens bevis vid rättegången blir bland annat kvitton över uttag, verifikationer och ett kontoutdrag som anses manipulerat av kvinnan.

Det hålls också förhör med den misstänkta.

Mer läsning

Annons