Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

149 mästare korade – här är alla SM-vinnare

Artikel 52 av 102
SM-veckan 2015
Visa alla artiklar

149 mästare korade. Här är alla guldmedaljörer under SM-veckan.

Annons

(UPPDATERAD söndag 1 februari kl 18.00)

Bilorientering: Björn Henriksson/Ulf Andersson.

Biljard: Torbjörn Blomdahl.

Bowling: Team Pergamon (lag herrar), Team X-Calibur (lag damer).

Cykeltrial: Joacim Nymann.

Curling: Lag Edin, Karlstad (lag herrar), lag Östlund, Karlstad (damer).

Danssport: Dawid Kaleta/Frida Steffensen (tiodans). DK Rocksulan (lag-SM i bugg och rock'n'roll).

Draghund:

  Mikael Pettersson (herrar, combined), Sandra Åsander (damer, combined), Elin Björk (fyrspann), Mikael Henriksson (herrar, lina), Cajsa Grape (damer, lina).

Gång: 

Jujutsu:

Dragkamp: Sebastian Axelsson (herrar, lättvikt), Anette Klinthäll (damer, lättvikt), Tobias Sjöberg (herrar, mellanvikt), Joel Lägermo (herrar, tungvikt), Emma Eriksson (damer, tungvikt).Perseus Karlström (herrar), Lena Tomas (damer).Karl Dahlgren (herrar, 62 kilo), Erik Nilsson (herrar, 69 kilo), Fredrik Widgren (herrar, 77 kilo), Fredrik Widgren (herrar, 85 kilo), Andreas Jansson (herrar, +94 kilo), Johanna Hamberg (damer, 55 kilo), Isabelle Vistam (damer, 62 kilo), Malin Persson/Ronnie Stålebring (duomix).

Längdskidor: Charlotte Kalla (skiathlon, damer), Marcus Hellner (skiathlon, herrar), Åsarna (stafett, herrar), Piteås (stafett, damer), Calle Halfvarsson (15 kilometer fri stil, herrar), Charlotte Kalla (tio kilometer fri stil, damer), Hanna Falk (sprint, damer), Emil Jönsson (sprint, herrar).

Muaythai: Jaffar Al-Qashaami (herrar, 57 kilo), Hamza Bougmza (herrar, 60 kilo), Kim Falk (herrar, 63,5 kilo), Fredrik Björnander (herrar, 67 kilo), Magnus Andersson (herrar, 71 kilo), Alex Tobiasson Harris (herrar, 75 kilo), Youssef Issa (herrar, 81 kilo), Erik Berglund (herrar, 86 kilo), Simon Ogolla (herrar, +91 kilo), Camilla Danielsson (damer, 48 kilo), Therese Gunnarsson (damer, 51 kilo), Sofia Olsson (damer, 54 kilo), Evelina Wikner (damer, 57 kilo), Sandra Bengtsson (damer, 60 kilo), Zina Djelassi (damer, 63,5 kilo), Isa Tidblad-Keskikangas (damer, 67 kilo), Elina Nilsson (damer, 71 kilo).

Radiostyrd bilsport: Markus Hellquist (1:10 modified), Daniel Trygg (1:10 stock), Niclas Nilsson (1:12 track).

Rallysprint: Emil Bergkvist/Joakim Sjöberg (tvåhjulsdrivet), Pontus Tidemand/Patrik Barth (fyrhjulsdrivet).

Rullstolscurling: Lag Jungnell, Södertälje.

Rullstolsinnebandy: Göteborg.

Skidorientering: Tove Alexandersson (damer), Andreas Holmberg (herrar).

Softboll: Leksand (damer).

Sportrodel: Micke Törnquist (herrar), Tove Olofsson (damer).

Stadioncross (snöskoter): Petter Nårsa.

Styrkelyft: Miia Grändås (damer, 52 kilo), Monika Smådahl (damer, 57 kilo), Matilda Vilmar (damer, 63 kilo), Patrik Turesson (herrar, 83 kilo), Malin Carlsson (damer, 47 kilo), Elina Rönnqvist (damer, 72 kilo), Frida Wik (damer, 84 kilo), Thomas Wulffeld (herrar, 59 kilo), Jonas Telégin (herrar, 66 kilo), Alexander Eriksson (herrar, 74 kilo), Henrik Fransson,(herrar, 93 kilo), Joakim Lakso (herrar 105 kilo), Marcus Denke (herrar, 120 kilo), Fredrik Svensson (herrar, +120 kilo), Nina Eriksson (bänkpress, damer, 57 kilo), Josephine Werngren (bänkpress, damer, 63 kilo), Sandra Hedberg (bänkpress, damer, 72 kg), Maria Johansson (bänkpress, damer 84 kilo), Victoria Barrsäter (bänkpress, damer, +84 kilo), Marcus Holmgren (bänkpress, herrar, 66 kilo), Amit Selberg, (bänkpress, herrar, 74 kilo), Tommy Krantz (bänkpress, herrar, 83 kilo), Josef Eriksson (bänkpress, herrar, 93 kilo), Stefan Jamroz (bänkpress, herrar, 105 kilo), Christoffer Öberg (bänkpress, herrar, 120 kilo), Fredrik Svensson (bänkpress, herrar, +120 kilo).

Squash: Rasmus Hult (herrar), Anna-Carin Forstadius (damer).

Taido: 1) Tommy Pham (herrar, hokei), Daniel Andersson (herrar, jissen), Göteborg (herrar, lagjissen), Emelie Roos (damer, hokei), Emelie Roos (damer, jissen).

X-trial: Ib Andersen.

Ungdoms-, junior-, veteran-, B-klasser etcetera: Martin Golbe (squash, herrar, A-klass), Henric Petersson (squash, herrar, B-klass), Mikael Persson (squash, herrar, C-klass), Johan Andersson (squash, herrar, D-klass), Stina Nilsson (längdskidor, skiathlon, damer, U23), Mora (längdskidor, skiathlon, damer, lag), Viktor Brännmark (längdskidor, skiathlon, herrar, U23), Åsarna (längdskidor, skiathlon, herrar, lag), Maria Karlsson (draghund, nordisk stil, combined, damer, C-hund), David Stenholm (draghund, nordisk stil, combined, herrar, B-hund), Petter Hillborg (draghund, nordisk stil, combined, herrar, C-hund), Sanna Näslund (draghund, nordisk stil combined, damer, juniorer), Thomas Nordmark (draghund, nordisk stil, combined, herrar, veteraner), Malin Granqvist (draghund, slädhundstil, fyrspann, C-hund), Ingemar Moberg/Alexandra Kaleta (dans, tiodans, juniorer), Dancing Team Club (dans, lag-SM, bugg och rock'n'roll, juniorer), Mälardalens dansklubb (dans, lag-SM, bugg och rock'n'roll, ungdomar), Anders Johansson (draghund, nordisk stil, lina, herrar, B-hund), Petter Hillborg (draghund, nordisk stil, lina, herrar, C-hund), Elin Jonsson (draghund, nordisk stil, lina, damer, C-hund), Per Jutterström (draghund, nordisk stil, lina, herrar, ungdomar), Frida Åsander (draghund, nordisk stil, lina, damer, ungdomar), Henrik Sparr (draghund, nordisk stil, lina, herrar, juniorer), Emmy Näslund (draghund, nordisk stil, lina, damer, juniorer), Maja Krstic (draghund, nordisk stil, lina, damer, juniorer, B-hund), Thomas Sparr (draghund, nordisk stil, lina, herrar, veteraner), Krister Wall (draghund, nordisk stil, lina, herrar, veteraner, B-hund), Eskilstuna (gång, herrar, lag), GK Steget (gång, damer, lag), Patric Rajala (gång, herrar, juniorer), Lena Tomas (gång, damer, juniorer), GK Steget (gång, damjuniorer, lag), Rasmus Sandmer (gång, ungdomsklass, H16), Irma Östervall (gång, ungdomsklass, D16), Emma Isaksson (gång, ungdomsklass, D14), Christer Svensson (gång, veteranklass, H45), Tomas Glans (gång, veteranklass, H60), Lars Hansson (gång, veteranklass, H70), Ellinor T Hogrell (gång, veteranklass, D45), Yvonne Levinovitz (gång, veteranklass, D60), Karin Edström (gång, veteranklass, D65), Marie-Louise Wahlberg (gång, veteranklass, D70), Gabriel Thorn (längdskidor, 15 kilometer fri stil, herrar, U23), Falun Borlänge (längdskidor, 15 kilometer fri stil, herrar, lagtävling), Evelina Bångman (längdskidor, tio kilometer fri stil, damer, U23), Åsarna (längdskidor, tio kilometer fri stil, damer, lagtävling), Julia Svan (längdskidor, sprint, damer, U23), Carl Qvicklund (längdskidor, sprint, damer, U23).

Till NA:s liverapportering från SM-veckan.

Alla artiklar i
SM-veckan 2015
Annons