Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Dags att utse Årets talang

Det är nu 41:a gången som Sportjournalisternas klubb i Örebro län uppmuntrar en idrottstalang ”utöver det vanliga” som det heter i stadgarna.

Annons
Sandra Wagner - Årets talang 2009.

Förra året belönades KFUM Örebros friidrottsstjärna Sandra Wagner, som fick sitt genombrott med brons i ungdoms-VM på 400 meter samt silver på stora SM på samma distans.

Vi uppmanar nu alla föreningar och privatpersoner att komma med förslag på kandidater till en ny omröstning av ”Årets talang”. Helst ser vi att förslagen är skriftliga med motivering och bifogad meritlista.

Stadgarna säger att kandidaten inte får fylla mer än 17 år utdelningsåret. Han eller hon måste vidare tävla för en förening i Örebro län.

Förslag till ”Årets talang” lämnas direkt till sportredaktionen eller skickas till Nerikes Allehanda, 701 92 Örebro.

Märk kuvertet ”Årets talang” och glöm inte att bifoga en motivering varför din kandidat bör få stipendiet.

Det går även bra att skicka in förslag med e-post.

Adressen är [email protected]

Vi vill ha ansökan senast fredagen 26 november. ”Årets talang” belönas med ett resestipendium på 2 000 kronor och en teckning signerad Reijo Stävenborg samt en specialdesignad overall.

Här är alla talanger

1970 Ulf Bornmo, Örebro, cykel.

1971 Alf Sunesson, Vretstorp, friidrott.

1972 Bo Pettersson, Örebro, kanot.

1973 Mats Nylén, Hallsberg, simning.

1974 Kerstin Olausson, Örebro, friidrott.

1975 Bengt-Åke Gustafsson, Karlskoga, ishockey.

1976 Angela Persson, Degerfors, friidrott.

1977 Jonas Berner, Örebro, bordtennis.

1978 Agneta Mårtensson, Örebro, simning.

1979 Dan Nilsson, Örebro, orientering.

1980 Göran Holter, Degerfors, fotboll.

1981 Hillevi Borga, Örebro, simning.

1982 Peter Andersson, Örebro, ishockey.

1983 Cecilia Franzén, Karlskoga, simhopp.

1984 Thomas Lindqvist, Örebro, kanot.

1985 Ellenor Svensson, Örebro, simning.

1986 Henrik Gustafsson, Kumla, speedway.

1987 Marlena Jansson, Degerfors, orientering.

1988 Anna-Lena Fahlström, Örebro, basket.

1989 Maria Haglund, Karlskoga, kanot.

1990 Marcus Karlsson, Örebro, ishockey.

1991 Ulf Andersson, Hällefors, skidor.

1992 Emma Hall, Garphyttan, friidrott.

1993 Anna Lindberg, Karlskoga, simhopp.

1994 Fredrik Eklund, Fjugesta, friidrott.

1995 Stina Dahlgren, Örebro, alpint.

1996 Kristoffer Ingeby, Örebro, cykel.

1997 Thed Björk, Örebro, banracing.

1998 Johan Röjler, SK Winner, Örebro, skridsko.

1999 Jon Lundblad, Örebro SK, fotboll.

2000 Emil Lauri, OK Tisaren, orientering.

2001 Hanna Nooni, Örebro SK, tennis.

2002 Andreas Otterling, KFUM Örebro, friidrott.

2003 Carl Gunnarsson, HC Örebro, ishockey.

2004 Lisa Dahlkvist, KIF Örebro, fotboll.

2005 Anna Dahlberg-Söderström, Mosjö, golf.

2006 Kevin Walker, Örebro SK, fotboll.

2007 Marcus Ericsson, SMK Örebro, motor.

2008 Simon Folkesson, Örebro SK, bandy.

2009 Sandra Wagner, KFUM Örebro, friidrott.

Mer läsning

Annons