Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla tidigare vinnare av NA-guld

Ända sedan 1935 har Nerikes Allehanda premierat årets främsta och populäraste idrottsprestation i Örebro län. Först med en guldplakett fram till 1969, och därefter med en guldklocka.

Annons

2013: Örebro Hockey, ishockey.

2012: Joakim Ljunggren, enduro.

2011: Marie Hammarström, fotboll.

2010: Kif Örebro, fotboll

2009: Marcus Ericsson, banracing

2008: Örebro Volley, volleyboll

2007: Tobias Warvne, handboll

2006: Anna Lindberg, simhopp

2005: Richard Göransson, banracing

2004: Monica Holler, cykel

2003: Fredrik Ekblom, banracing

2002: Peter Bergvall, enduro

2001: Mikael Jakobsson, friidrott

2000: Jörgen Ljungberg, styrkelyft

1999: Nerike Basket/KFUM Örebro volley

1998: Mathias Grönberg, golf

1997: Anna Lindberg, simhopp

1996: Agneta Andersson, kanot

1995: Tomas Leandersson/Raymond Jansson, bowling

1994: Marlena Jansson, orientering

1993: Henrik Gustafsson, speedway

1992: Degerfors IF, fotboll och Lena-Marie Hagman, handikappsimning

1991: Tommy Wahlsten, båtsport

1990: Mathias Grönberg, golf

1989: Sofia Hedman, rytmisk sportgymnastik

1988: Örebro SK, fotboll

1987: Bengt-Åke Gustafsson, ishockey

1986: Karin Rabe, orientering

1985: Almby IK:s budkavlelag, orientering

1984: Agneta Andersson, kanot

1983: Marianne Berglund, cykel

1982: Jörgen Mårtensson, orientering

1981: Agneta Andersson, kanot

1980: Bengt Asplund, cykel

1979: Agneta Mårtensson, simning

1978: Ronald Åhman, fotboll

1977: Anna Lena Axelsson, orientering

1976: Rolf Pettersson, orientering

1975: Mathz Lindberg, simhopp

1974: Stig Blomqvist, bilsport

1973: Rolf Pettersson, orientering

1972: Bernt Persson, speedway

1971: Rolf Nilsson, militär femkamp

1970: Ove König, skridsko

1969: Leif Eriksson, fotboll

1968: Sven Gunnar Larsson, fotboll

1967: Martin Nordfors, skytte

1966: Sune Wennlöf, cykel

1965: Gunnar Ring, bandy

1964: Monica Lidholt, friidrott

1963: Nils Hagelin, bowling

1962: Rolf Leander, segling

1961: P-O Skogum, orientering

1960: B-O Almstedt, simning

1959: Stig Lekberg, militär femkamp

1958: Sven-Åke Erixon, bandy

1957: Orvar Bergmark, fotboll

1956: Rune Åhrling, handboll

1955: Olle Sääw, bandy

1954: Bengt Rehnvall, friidrott

1953: Gösta Lindh, fotboll

1952: Tage Ekfeldt, friidrott

1951: Per Arne Berglund, friidrott

1950: Bengt Johansson, brottning

1949: Lars-Erik Wolfbrandt, friidrott

1948: Olle Björklund, orientering

1947: Holger Erbén, skytte

1946: Arne Carlsson, gymnastik

1945: Helmuth Röhnisch, gymnastik och Gösta Magnusson, tyngdlyftning

1944: Sven Håkansson, friidrott

1943: Åke Durkfeldt, friidrott

1942: Ingen utdelning

1941: Werner Hardmo, gång

1940: Rune Berglund, cykel

1939: Claes Egnell, modern femkamp

1938: Karl-Ivar Karlsson, skytte

1937: Folke Persson, friidrott

1936: Folke Broman, skridsko

1935: Olle Ericsson, skytte

Mer läsning

Annons