Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Vasaloppet: Så gickdet för länets åkare

Här är länsbornas resultat i Vasaloppet. Vi har hela listan.

Annons

Herrar

29) Anders Palmér, Karlslund, 4.00,43, 55) Patrik Karlsson, Garphyttans IF, 04.07.18, 115) Per Eklöf, Karlslunds IF, 04.22.27, 144) Bill Impola, Malungs IF, 04.24.49, 284) Mats Carlberg, Karlslunds IF, 04.38.11, 324) Peter Jellvert, Karlslunds IF, 04.41.14, 330) Henrik Eknor, Karlslunds IF, 04.41.30, 341) Simon Undemar, Karlslunds IF, 04.42.28, 353) Magnus Hedlund, Granbergsdals IF, 04.43.03, 422) Mathias Lidson, Kumla Skidförening, 04.47.00, 488) Erik Svensson, Karlslunds IF, 04.50.39, 494) Jakob Wallenhammar, Karlslunds IF, 04.51.04, 522) Erik Malm, Karlslunds IF, 04.52.39, 549) Erik Höglund, Karlslunds IF, 04.54.27, 560) Bengt Björklund, Karlslunds IF, 04.54.48, 590) Marcus Jansson, Garphyttans IF, 04.55.54, 611) Mattias Fritz, Karlslunds IF, 04.56.53, 782) Patrick Hansson, Karlslunds IF, 05.05.06, 791) Tomas Larsson, Karlslunds IF, 05.05.18, 915) Leif Törnqvist, Norabygdens SK, 05.10.24, 970) Anders Ericsson, Granbergsdals IF, 05.12.05, 1109) Erik Andersson, Karlslunds IF, 05.17.06, 1111) Daniel Frehde, Karlslunds IF, 05.17.06, 1135) Lennart Frommegård, Karlslunds IF, 05.17.57, 1144) Kent Lindgren, Kvarnsvedens GoIF SK, 05.18.18, 1207) Mats Larsson, Karlslunds IF, 05.20.07.

1225) Roland Fjellström, Karlslunds IF, 05.20.45, 1392) Johan Skoglund, Hällefors SK, 05.25.32, 1453) Tony Månsson, Garphyttans IF, 05.27.19, 1477) Lars Forsman, Garphyttans IF, 05.28.00, 1572) Frank Kiereck, Karlslunds IF, 05.30.08, 1575) Daniel Olsson, Karlslunds IF, 05.30.14, 1645) Sven-Bertil Götvall, Karlslunds IF, 05.32.36, 1677) Jim Sohlman, Karlslunds IF, 05.33.55, 1696) Markus Wiklund, Karlslunds IF, 05.34.31, 1698) Mathias Jansson, Karlslunds IF, 05.34.37, 1713) Tony Larsson, Karlslunds IF, 05.35.08, 1775) Anders Sjöberg, Wedevågs IF, 05.36.46, 1800) Andreas Söderling, Karlslunds IF, 05.37.09, 1843) Mikael Nornvik, Karlslunds IF, 05.37.57, 1869) Karl-Johan Thuresson, Kilsmo IK, 05.38.44, 1882) Jan Bragner, Frövi IK, 05.39.06, 2027) Jörgen Nilsson, Granbergsdals IF, 05.43.27, 2036) Gunnar Spelkvist, Hällefors SK, 05.43.43, 2059) Ola Hellström, Almby IK, 05.44.16, 2156) Andreas Pantzar, Karlslunds IF, 05.46.51, 2157) Håkan Eriksson, Granbergsdals IF, 05.46.54, 2160) Pär Wedin, Garphyttans IF, 05.47.03, 2226) Johan Nordström, AXA Sports Club, 05.49.13, 2230) Rickard Hallor, Karlslunds IF, 05.49.15, 2235) Stefan Aläng, Karlslunds IF, 05.49.22.

2359) Henrik Rundberg, Brohyttans IF, 05.53.10, 2467) Tony Duberg, Norabygdens SK, 05.55.34, 2775) Torbjörn Jansson, Garphyttans IF, 06.03.26, 2855) Claes Lagerström, Garphyttans IF, 06.05.12, 2863) Lars Hagberg, Karlslunds IF, 06.05.25, 2909) Erik Harlén, Karlslunds IF, 06.06.29, 2922) Ari Hyvönen Berg, Karlslunds IF, 06.06.40, 2980) Roger Elimä, Karlslunds IF, 06.08.30, 2982) Morgan Pätsi, Karlslunds IF, 06.08.34, 3003) Sven Nilsson, IF Start, 06.09.08, 3065) Mats Jansson, Arboga SK, 06.10.53, 3171) Lars-Erik Persson, Karlslunds IF, 06.14.17, 3259) Erik Säretun, Karlslunds IF, 06.16.10, 3354) Fredrik Svensson, Strömtorps IK, 06.19.03, 3385) Esko Viitanen, Hällefors SK, 06.19.57, 3387) Urban Forsmoo, Grönbo IF, 06.20.01, 3514) Mattias Köld, Medåkers IF, 06.23.27, 3621) Staffan Juliusson, Karlslunds IF, 06.26.01, 3639) Krister Anttila Egeryd, Meritor FK Lindesberg, 06.26.22, 3641) Håkan Svanberg, Norabygdens SK, 06.26.27, 3699) Maths Flodberg, Kumla Skidförening, 06.28.22, 3720) Jonas Pettersson, Zinkgruvans IF, 06.28.44, 3726) Henrik Josefsson, Karlslunds IF, 06.28.56, 3944) Anders Edlund, Garphyttans IF, 06.35.14, 4029) Stefan Risberg, Karlslunds IF, 06.36.49.

4144) Anders Holm, Karlslunds IF, 06.39.37, 4189) Bengt Nettelbladt, Storådalens SK, 06.40.52, 4215) Per-Henry Persson, Norabygdens SK, 06.41.29, 4250) Tommy Seger, Karlslunds IF, 06.42.15, 4337) Stig Karlsson, IF Start, 06.44.33, 4366) Göran Pettersson, Karlslunds IF, 06.45.13, 4403) Thomas Andersson, Hällefors SK, 06.45.58, 4425) Magnus Hallblom, OK Tisaren, 06.46.19, 4435) Johan Lindholm, Karlslunds IF, 06.46.31, 4497) Magnus Öberg, Karlslunds IF, 06.47.53, 4550) Hjalmar Nordquist, Kopparbergs IF, 06.48.53, 4581) Inge Blomberg, Strängnäs-Malmby OL, 06.49.58, 4650) Lars Adolfsson, Garphyttans IF, 06.51.15, 4742) Torbjörn Kjellén, Östansjö SK, 06.53.18, 4784) Jan Ermefjäll, Karlslunds IF, 06.54.18, 4841) Peter Eriksson, Öset Skidorienteringsklubb, 06.55.36, 4873) Jonas Georgsson, Hofors AIF, 06.56.05, 4925) Johan Rundberg, Brohyttans IF, 06.56.51, 4933) Sven Bergsten, Kumla Skidförening, 06.57.00, 5084) Erik Olofsson, Östansjö SK, 07.00.31, 5087) Bjarne Sandberg, AXA Sports Club, 07.00.38, 5094) Kjell Pettersen, Granbergsdals IF, 07.00.45, 5154) Rickard Persson, AXA Sports Club, 07.02.27, 5160) Daniel Johansson, Karlslunds IF, 07.02.37, 5177) Magnus Andersson, Karlslunds IF, 07.02.54.

5261) Per Börjesson, Östansjö SK, 07.04.41, 5277) Magnus Mattsson, Karlslunds IF, 07.04.55, 5314) Peter Rask, Karlslunds IF, 07.05.50, 5379) Peter Imhagen, Karlslunds IF, 07.07.42, 5427) Anders Johansson, Hampetorp/Odensbacke IF, 07.08.56, 5442) Emanuel Karlsson, Nerikes Kils SK, 07.09.26, 5501) Håkan Bergsten, Zinkgruvans IF, 07.11.09, 5542) Klas Thybeck, Lindebygdens OK, 07.12.03, 5544) Bengt Johansson, Karlslunds IF, 07.12.05, 5557) Janne Eriksson, Karlslunds IF, 07.12.26, 5582) Mats Karlsson, Karlslunds IF, 07.13.01, 5592) Erik Hiding, Örebro Poliskårs IF, 07.13.33, 5629) Mats Atterstig, Garphyttans IF, 07.14.39, 5706) Mikael Johansson, Hampetorp/Odensbacke IF, 07.16.32, 5801) Erwin Halilovic, Örebro Poliskårs IF, 07.18.53, 5966) Björn Göthlin, Östansjö SK, 07.22.54, 6012) Nils-Olov Åsman, Karlslunds IF, 07.24.12, 6046) Jan Karlsson, Sveaskogs IF, 07.25.03, 6116) Sam Jedselius, Norabygdens SK, 07.26.39, 6141) Jesper Bjärvall, Karlslunds IF, 07.27.14, 6145) Johan Hasselwander, Karlslunds IF, 07.27.27, 6203) Jörgen Zetterlund, Ställbergs IK, 07.28.44, 6283) Fredrik Gustafsson, Karlslunds IF, 07.30.15, 6391) Daniel Lennström, IF Spirit IF, 07.33.16, 6457) Bengt Jans, Öset Skidorienteringsklubb, 07.34.58.

6577) Ulf Nordström, Almby IK, 07.38.01, 6595) Peter Tesell, Östansjö SK, 07.38.32, 6625) Håkan Mossberg, Kopparbergs IF, 07.39.21, 6676) Stefan Poohl, Karlslunds IF, 07.40.49, 6732) Percy Karlsson, Granbergsdals IF, 07.42.14, 6736) Sebastian Helgesson, Club Ski Run, 07.42.21, 6741) Henrik Blomkvist, Hagaby GoIF, 07.42.28, 6755) Göran Lundström, Rörbäcksnäs IS, 07.42.55, 6760) Staffan Löthgren, Granbergsdals IF, 07.43.01, 6797) Mika Valjus, Hagaby GoIF, 07.43.43, 6800) Östen Eklöf, Norabygdens SK, 07.43.45, 6816) Jonas Eriksson, Karlslunds IF, 07.44.05, 6905) Peter Åslund, Karlslunds IF, 07.46.35, 6955) Erik Källiden, Granbergsdals IF, 07.47.48, 6961) Lars-Åke Lindholm, Frövi IK, 07.47.59, 6969) Arto Åkerman, Karlslunds IF, 07.48.04, 6982) Per Ragnarsson, Ställbergs IK, 07.48.38, 6990) Björn Rönnberg, Granbergsdals IF, 07.48.53, 7013) Ivan Svensson, Östansjö SK, 07.49.20, 7028) Martin Gustafsson, Garphyttans IF, 07.49.43, 7065) Magnus Lundh, Procordia Food VL Fören, 07.50.33, 7096) Hans Melin, Hagaby GoIF, 07.51.21, 7135) Patrik Karpaty, Karlslunds IF, 07.52.17, 7166) Mathias Carlsson, Sveaskogs IF, 07.53.05, 7186) Per Jonsson, Karlslunds IF, 07.53.27.

7205) Rickard Ahlberg, Karlslunds IF, 07.54.03, 7301) Martin Jacobsson, AXA Sports Club, 07.56.35, 7343) Lars Karlsson, Östansjö SK, 07.57.35, 7369) Simo Ylikoski, Ställbergs IK, 07.58.16, 7379) Lars Modig, Karlslunds IF, 07.58.28, 7386) Hans Carlsson, Karlslunds IF, 07.58.37, 7408) Håkan Palmqvist, Hällefors SK, 07.58.57, 7412) Göran Jansson, Wedevågs IF, 07.59.02, 7479) Alf Hulldin, Garphyttans IF, 08.00.20, 7518) Per-Arne Andersson, Wedevågs IF, 08.01.26, 7520) Joacim Ternevid, Garphyttans IF, 08.01.29, 7537) Arne Hellström, Svennevads IF, 08.01.59, 7597) Ulf Lekeborn, AXA Sports Club, 08.03.27, 7673) Lars Stegemann, Ställbergs IK, 08.05.54, 7701) Morgan Gustavsson, Karlslunds IF, 08.06.47, 7729) Robert Nilsson, Karlslunds IF, 08.07.25, 7927) Klas Eriksson, Kumla Skidförening, 08.12.17, 7980) Matz Ekman, Karlslunds IF, 08.13.21, 8083) Martin Sundström, Karlslunds IF, 08.16.18, 8093) Torsten Furberg, Järnvägsmännens IF, 08.16.33, 8127) Stig Israelsson, Kilsmo IK, 08.17.10, 8141) Joakim Malm, Karlslunds IF, 08.17.28, 8156) Fredrik Lennström, IF Spirit IF, 08.17.47, 8233) Carsten Helland, Karlslunds IF, 08.19.35, 8263) Hasse Olsson, Hasselfors GoIF, 08.20.14.

8377) Peter Krejci, Karlslunds IF, 08.22.35, 8430) Johan Svensson, Karlslunds IF, 08.23.53, 8462) Bo Eriksson, Wedevågs IF, 08.24.54, 8476) Jan Reuter, Granbergsdals IF, 08.25.10, 8646) Tomas Marcusson, Karlslunds IF, 08.30.14, 8658) Per Rydberg, Svennevads IF, 08.30.39, 8697) Gunnar Jansson, Kilsmo IK, 08.31.37, 8709) Mattia Colombo, Italy, 08.31.58, 8737) Robert Forsberg, Kilsmo IK, 08.32.48, 8740) Niklas Hagman, Zinkgruvans IF, 08.32.53, 8744) Jan Åkerling, Karlslunds IF, 08.32.56, 8794) Tomas Gustén, Kroppa IF, 08.34.46, 8865) Johan Seger, Karlslunds IF, 08.36.28, 8918) Lars-Erik Larsson, Säffle SK, 08.38.13, 8956) Olle Jakobsson, Zinkgruvans IF, 08.39.16, 9161) Jimmy Wikander, Ställbergs IK, 08.45.03, 9162) Nicklas Agtorp, Brohyttans IF, 08.45.03, 9176) Lars Gerdin, Östansjö SK, 08.45.26, 9342) Anders Berglund, Almby IK, 08.49.47, 9358) Birger Gustavsson, Norabygdens SK, 08.50.11, 9359) Marcus Johansson, Karlslunds IF, 08.50.11, 9376) Michael Vöks, Ställbergs IK, 08.50.39, 9407) Johan Hidman, Karlslunds IF, 08.51.38, 9465) Anders Sallmann, Karlslunds IF, 08.52.50, 9472) Mikael Pers, Karlslunds IF, 08.52.58.

9509) Jonas Björck, Karlslunds IF, 08.54.06, 9533) Gabriel Jansson, Kilsmo IK, 08.54.54, 9663) Rickard Fagrell, Hasselfors GoIF, 08.59.16, 9706) Göran Asp, Karlslunds IF, 09.00.18, 9744) Tomas Andersson, Hällefors SK, 09.01.33, 9752) Christer Bergström, AXA Sports Club, 09.01.47, 9781) Anton Rydberg, Svennevads IF, 09.03.05, 9883) Tobias Fjellstedt, Ställbergs IK, 09.06.29, 9901) Ronnie Larsson, Ställbergs IK, 09.07.01, 9933) Tony Svensson, Almby IK, 09.08.11, 9995) Erik Lind, Linköpings SK, 09.10.31, 10165) Jens Persson, Laxå OK, 09.16.17, 10177) Nicklas Råstock, Ställbergs IK, 09.16.47, 10221) Fredrik Öster, Korsnäs Frövi Korpförening, 09.18.32, 10230) Peter Stenberg, Karlslunds IF, 09.18.58, 10524) Robert Sandström, Hasselfors GoIF, 09.30.10, 10537) Martin Svärd, Svennevads IF, 09.30.37, 10630) Daniel Eldh, IF Spirit IF, 09.34.07, 10637) Mattias Ceder, Garphyttans IF, 09.34.28, 10709) Sonny Landin, Frövi IK, 09.37.17, 10835) Magnus Carlsson, AXA Sports Club, 09.42.19, 10976) Göran Andersson, Hällefors SK, 09.48.09, 11005) Patrik Nilsson, Östansjö SK, 09.49.13, 11014) Mats Flink, Laxå OK, 09.49.27, 11137) Bertil Bernhardsson, Grönbo IF, 09.55.31.

11245) Henrik Nordzell, Öset Skidorienteringsklubb, 10.00.58, 11257) Ulf Dahlqvist, Zinkgruvans IF, 10.01.35, 11284) Tomas Andersson, Grönbo IF, 10.03.51, 11393) Gert Johansson, Karlslunds IF, 10.12.03, 11442) Torbjörn Marell, Karlslunds IF, 10.15.08, 11501) Jonas Eldh, IF Spirit IF, 10.19.00, 11515) Lars-Erik Odhe, Laxå OK, 10.19.41, 11764) Henrik Andershed, Karlslunds IF, 10.35.55, 11785) Conny Ring, Öset Skidorienteringsklubb, 10.37.02, 11872) Åke Lindsmyr, Fazer IF, 10.43.37, 11950) Mikael Johansson, Sisu-Forshaga SK, 10.49.15, 11973) Pontus Pfeiffer, Karlslunds IF, 10.51.10, 11981) Per-Ola Thuresson, Kilsmo IK, 10.51.58.

Damer

 

19) Susanne Hedlund, Granbergsdal, 5.08.03, 21) Kristina Roberto, Karlslund, 5.17.10, 92) Katja Nyström, Karlslunds IF, 06.20.32, 159) Susanne Eriksson, Karlslunds IF, 06.43.35, 165) Emma Fransson, Karlslunds IF, 06.46.33, 211) Liv Fahlén, Karlslunds IF, 07.03.52, 249) Tina Åbjörn, Karlslunds IF, 07.16.38, 314) Agneta Nordin, Vingåkers OK, 07.34.41, 432) Sara Ring, Zinkgruvans IF, 08.04.54, 498) Christina Elfvin, Karlslunds IF, 08.19.22, 522) Magdalena Seger Berglund, Kumla Skidförening, 08.25.41, 523) Annelie Nordström Ryberg, Zinkgruvans IF, 08.25.56, 528) Lina Carlberg, Fören. Storfors Skidor, 08.26.55, 536) Christina Larsson, Karlslunds IF, 08.28.23, 597) Christina Nilsson, Garphyttans IF, 08.40.51, 647) Karin Fogelqvist, Zinkgruvans IF, 08.49.42, 702) Lina Stegemann, Ställbergs IK, 08.58.12, 703) Emely Stegemann, Ställbergs IK, 08.58.12, 761) Anette Blückert, Östansjö SK, 09.08.46, 766) Jennie Kempemo, Östansjö SK, 09.09.52, 901) Maria Norberg, Karlslunds IF, 09.36.03, 917) Monica Tiger, Karlskoga SLK, 09.38.04, 956) Maria Gunnarsson, Zinkgruvans IF, 09.44.53, 984) Ulrika Josefsson, Karlslunds IF, 09.48.30.

Mer läsning

Annons