Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Stor MMA-gala i Conventum – NA sände alla matcher: ”Hör till yttersta världseliten”

Artikel 5 av 6
Nerike MMA Series 1
Visa alla artiklar

NA livesände höstens stora MMA-gala i Conventum.
I år är det lokala Akademi Nord som arrangerar - och klubben utlovar matcher på hög nivå.
– Det känns som att det är nu tiden är inne för att etablera en MMA-gala i Örebro och visa upp sporten, säger Patrik Hjulström.

Annons

15 matcher - där den stora höjdpunkten är hemmaklubbens stora affischnamn Malin "The Herminator" Hermansson som tar sig an Antonela Orlic från Irland.

Allt ser du i NA:s stora livesändning från Conventum, helt gratis för våra pluskunder eller som pay-per-view.

För pluskunder: Se hela galan här (Prova Plus för bara 1 krona)

För att kunna se galan behöver du vara tidningsprenumerant eller ha ett Plus-konto hos NA, eller någon annan av Mittmedias sajter.

Du som redan har en prenumeration men ännu inte har aktiverat ditt digitala konto kan klicka här för vidare instruktioner.

Om du inte är kund men vill bli det – klicka här för att läsa mer om våra nyhetspaket.

Se galan som pay-per-view här (99 kronor)

– Det är ett grymt matchkort i år. Malin Hermansson som går huvudmatchen hör till yttersta världseliten och att få se henne hemma i Örebro är helt fantastiskt, säger Fredrik Stoltz från arrangerande Akademi Nord.

– Vi vill sätta Örebro på kartan. Den här klubben har funnits väldigt länge och har i intervaller tävlat mycket på hög nivå, säger kollegan Patrik Hjulström.

Här är hela matchkortet för Nerike MMA Series 1 med start i dag 17:00:

Professionell MMA:

Huvudmatch i flugvikt: Malin Hermansson vs. Antonela Orlic

Catchvikt (63 kg): Bartosz Wojcikiewicz vs. Carlos Azevedo

A-klass:

Mellanvikt: Addis Saljevic vs. Nabbe Malki

Weltervikt: Rahmads Stromanis vs. Daniel Sandberg

Catchvikt (54 kg): Lisa Lingvall vs. Eivor Hovde

Bantamvikt: Arsen Tuganov vs. Lucas Lindheden

Weltervikt: Christian Stigenberg vs. Oliver Axelsson

Lättvikt: Karl Pegers vs. Elvin Hoxha

Lättvikt: Eladio Bravo vs. Rasmus Medin

Bantamvikt: Henric Pedersen vs. Aburakhman Nasrutdinov

Fjädervikt: Rokan Hamza vs. Pesho Alalo

B-klass:

Catchvikt (63 kg): Armin Eskandari vs. Zain Hamdo

Sändningen startar med uppsnack 17.00 och första match är 17.30.

Kommentatorer är Ashah Tafari och Johan Taliercio från MMAnytt.