Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Noraåkare sist in i OS-truppen

Länet fick på måndagen en femte OS-deltagare i Vancouver.
Skicrossåkaren Erik Iljans från Nora kom med när truppen kompletterades för sista gången.

Annons
Erik Iljans.

Därmed gör han sin fru Magdalena Iljans sällskap till vinter-OS där skicross gör debut på tävlingsprogrammet.

Redan klara länsdeltagare sedan tidigare är skridskoåkaren Johan Röjler och ishockeyspelarna Sara Grahn och Jenni Asserholt.

Den svenska truppen består av totalt 105 aktiva. Tävlingarna pågär mellan den 12 och 28 februari.

Här är hela den svenska truppen:

Alpint, damer: Therese Borssén, Frida Hansdotter, Kajsa Kling, Jessica Lindell Vikarby, Maria Pietilä Holmner, Anja Pärson.

Alpint, herrar: Jens Byggmark, Axel Bäck, Mattias Hargin, Patrik Järbyn, Markus Larsson, André Myhrer, Hans Olsson.

Curling, damer: Kajsa Bergström, Cathrine Lindahl, Eva Lund, Anette Norberg, Anna Le Moine.

Curling, herrar: Niklas Edin, Oskar Eriksson, Viktor Kjäll, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg.

Freestyle, puckelpist: Jesper Björnlund, Per Spett.

Ishockey, damer: Emilia Andersson, Gunilla Andersson, Jenni Asserholt, Emma Eliasson, Tina Enström, Sara Grahn, Elin Holmlöv, Erika Holst, Isabelle Jordansson, Valentina Lizana, Kim Martin, Klara Myrén, Frida Nevalainen, Emma Nordin, Maria Rooth, Danijela Rundqvist, Frida Svedin Thunström, Katarina Timglas, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Cecilia Östberg.

Ishockey, herrar: Nicklas Bäckström, Daniel Alfredsson, Tobias Enström, Loui Eriksson, Peter Forsberg, Jonas Gustavsson, Patric Hörnqvist, Magnus Johansson, Niklas Kronwall, Nicklas Lidström, Stefan Liv, Henrik Lundqvist, Fredrik Modin, Douglas Murray, Johnny Oduya, Samuel Påhlsson, Daniel Sedin, Henrik Sedin, Henrik Tallinder, Tomas Holmström, Mattias Weinhandl, Henrik Zetterberg, Mattias Öhlund.

Konståkning: Adrian Schultheiss.

Skicross, damer: Anna Holmlund, Magdalena Iljans.

Skicross, herrar: Tommy Eliasson, Michael Forslund, Eric Iljans, Lars Lewén.

Längd, damer: Anna Haag, Charlotte Kalla, Britta Norgren.

Längd, herrar: Marcus Hellner, Emil Jönsson, Johan Olsson, Daniel Richardsson, Anders Södergren.

Längd, sprint, damer: Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Anna Olsson, Magdalena Pajala.

Längd, sprint, herrar: Björn Lind, Jesper Modin, Teodor Peterson.

Skidskytte, damer: Sofia Domeij, Elisabeth Högberg, Helena Jonsson, Anna-Maria Nilsson, Anna Carin Olofsson-Zidek.

Skidskytte, herrar: Carl-Johan Bergman, Björn Ferry, Magnus Jonsson, Fredrik Lindström, Mattias Nilsson.

Skridsko: Joel Eriksson, Daniel Friberg, Johan Röjler.

Snowboard, parallellstorslalom: Daniel Biveson.

(Källa: Sveriges olympiska kommitté.)

Mer läsning

Annons